Што треба да знаете пред да одите на гел-лак за прв пат?

Од подготовка, до нега по нанесувањето на гел-лак.

Гел-лак и екстензии се најпопуларниот начин да имате поцврсти и подолги нокти. Но, колку е безбеден овој вид на маникир за нашите нокти? Ви ги откриваме сите детали.

Одење на гел-лак за прв пат: Што треба да знаете

Надградбите за нокти со гел се процес со кој гелот се нанесува на природни нокти, а потоа се стврднува под УВ ламба. После тоа, маникирот ги обликува ноктите. Пред да одите на ваков маникир, потребно е ноктите да бидат малку подолги, бидејќи продолжувањето нема да може да се лепи на целосно кратки нокти.

Како да се нанесе гел-лак?

Пред да нанесете гел, ноктите се подготвуваат (тие се чистат од нечистотии и маснотии). Потоа тие се обликуваат со помош на турпија, а потоа се нанесува средство што ќе го поврзе лакот, а потоа и прајмер со кој продолжувањето е „залепено“ на ноктите.

Првиот слој на гел-лак потоа се нанесува на ноктот и се суши под УВ ламба околу 60 секунди. Потоа се додава продолжување со саканата должина.

Екстензии на гел наспроти акрилни нокти

Процесот на примена на екстензии со гел е побрз, додека акрилните нокти доаѓаат во форма на прав. Акрилните нокти се потешки, помалку флексибилни и можат да уништат природен нокт повеќе од гел-лак. Исто така, потешко е да се отстранат.

Како да се отстрани гелот од ноктите?

Гел-лакот се отстранува со натопување на ноктите во ацетон. Ацетонот се нанесува на памук за да се премачка ноктот. Потоа, ноктите се завиткани во алуминиумска фолија, и по 15 минути, гелот треба да се отстрани.

Дали е безбеден гел-лакот за нокти?

Правилно применет и отстранет, овој вид на маникир е најбезбеден бидејќи не содржи многу хемикалии.

Прочитајте и: Како да направите маникирот да трае подолго во текот на летото?

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време