Причини зошто не го губите вишокот од стомакот

Општо правило е дека повеќето од нас најчесто имаат потешкотии да изгубат вишок од стомакот, и еве зошто.

Слабеењето е долг и често макотрпен процес, а на повеќето луѓе им е најтешко да се ослободат од вишокот маснотии во стомакот.

Покрај естетски причини, наслагите на овој дел од телото треба да се намалат и од здравствени причини бидејќи го зголемува ризикот од дијабетес, срцеви заболувања, замастен црн дроб и метаболички синдром. Ако се грижите за вашата исхрана и се занимавате со физичка активност, а сепак имате вишок на стомакот, ќе ви откриеме што можеби погрешно правите.

Зошто е тешко да се ослободите од вишокот од стомакот

Причина # 1: Прескокнувате оброци

Имаме добра вест за вас: мора да јадете за да изгубите вишок килограми. Прескокнувањето на појадокот прво (а потоа и други оброци) го забавува метаболизмот. Оставете ги вашите оброци да се состојат од комбинација на протеини, сложени јаглехидрати и здрави масти. Јадете многу зеленчук и овошје затоа што оваа храна е богата со растителни влакна.

Причина # 2: Не трошите доволно маснотии

Одредени здрави масти (омега 3) ни помагаат да согоруваме маснотии, без оглед колку тоа звучи контрадикторно. Ако сакате да го отстраните вишокот од стомакот, додајте авокадо, мрсна риба и јаткасти плодови во вашето дневно мени.

Причина 3: Пиете калории

Засладени пијалаци, алкохол, купени овошни сокови, диетални сокови и купено кафе и ледени чаеви се полни со празни калории. Наместо овие пијалаци, изберете вода, во која ќе можете да исцедите половина лимон за поубав и освежителен вкус.

Причина # 4: Дехидратација

Пиењето вода е клучно за нашето здравје, но и за потенка половина. Покрај тоа, водата ќе ви помогне да го отстраните чувството на надуеност и тежина во стомакот.

Причина # 5: Не кревате тегови

Кардио тренингот е многу важен за согорување на маснотии, но е поефикасен ако во тренингот се вклучени вежби за вежбање со тежина. Овие вежби помагаат да се изгради мускул што согорува маснотии. Ова е идеален начин за согорување на вишокот стомак.

Прочитајте и: Дали знаете што е ексцентрична вежба и зошто да ја воведете во тренингот?

 

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време