Пред да се депилирате, запомнете ги овие многу важни работи

Совети од експерт

Козметичарка Сем Маршал е специјализиран за интимна депилација и смета дека интимното депилирање „направи сама“ сепак треба да им се остави на професионалците.

– Многумина обично не знаат како да нанесат восок, или како да го повлечат. Затоа, многу работи можат да тргнат наопаку, затоа што се обидувате да направите нешто за што треба луѓето да бидат специјално обучени. Може да ја повредите кожата и лабиите – продолжува таа. Ако оштетената кожа не е доволна да ве спречи да се депилирате, можеби ќе сакате да ја слушнете хорор приказната за депилација споделена од клиентка на Сем.

Сем раскажа: „Едно лице одлучи да ја загрее лентата за восок со фен за коса затоа што сметаше дека ќе биде поефикасно ако е топла. Таа ја залепи лентата на меѓуножјето и се изгоре затоа што беше премногу жешко и се обиде да ја откине – но лентата се скина и восокот остана на кожата. Тогаш решила да влезе во кадата затоа што сметала дека топла вода ќе помогне восокот да се раствори и на крајот восокот ѝ се залепил на усните. Таа мораше да го избрише восокот од влакната и да се избричи за да може да го отстрани восокот“. Но, ако сепак сте решени да го направите отстранувањето на влакна по оваа приказна, Сем има неколку совети:

Депилација со восок

– Со восочни ленти, модринки исто така може да се појават и да бидат големи. Ако тоа ќе го правите сами, користете топол восок што се лупи, а не восок што се вади. Ако се депилирате околу областа на гениталиите, восокот во ленти не е толку болен и делува така што ќе се залепи на влакната без стапче за восок – па затоа не е толку трауматично за кожата. Внимавајте и на восокот за микробранова печка бидејќи не можете да ја контролирате температурата, може да добиете изгореници – советуваше Сем.

Бричење

Кога се бричите, Сем вели дека е мудро да ја избегнувате областа околу задникот и објаснува: „Обидот да си го избричите сопствениот задник веројатно ќе биде најтешката работа на светот затоа што не можете да видите сè. Кога се бричите, поткожните влакна се исто така навистина чести. Многу сечила бричат ​​толку блиску што кожата може многу лесно да расте над горниот дел на фоликулот – особено ако кожата е сува. Што се однесува до поткожните влакна, секогаш би се обидела да ги спречам. Постојат производи на пазарот за да се спречи иритација на бикини зоната што содржи салицилна киселина, која го „заробува“ маслото, па затоа ќе помогне да се запре затнувањето на фоликулите. Пилинг за раце за отстранување на мртвите клетки од кожата и одржување на кожата мека и хидрантна, исто така може да помогне во нивно спречување.“

Што да избегнувате?

Сем исто така предупреди дека никогаш не треба да користите ножици за да ги скратите влакната.

– Кога станува збор за одење на депилација, моето правило е: „ако не можете да ја видите кожата, треба да ги скратите влакната“. Но, никогаш не ги кастрите со ножици – јас секогаш би советувала да користите тример.

Прочитајте и: Совети за убавина: Совршено руменило во само 4 чекори

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време