Пилинг на база на кокосово масло за мазна и мека кожа

Само две состојки!

Кокосовото масло има повеќекратна примена во кујната, но покрај тоа, познато е и по своите лековити и негувателни својства.

Ова масло е особено ефикасно во грижата за ноктите и кутикулите; и исто така се покажа дека е добро кога станува збор за нега на стапалата, бидејќи ги омекнува грубите стапала и ги прави меки и мазни. Кога станува збор за здравјето на косата, ова масло е добар сојузник во борбата против сувата коса.

Покрај сите горенаведени, можете да користите и кокосово масло за да направите пилинг за лице и тело што ќе ја одржува вашата кожа нахранета и мазна.

Состојки:

  • кокосово масло
  • сода

Подготовка: Измешајте во мала чинија еднаква количина сода бикарбона и кокосово масло. Во зависност од тоа дали правите пилинг за лице или тело, количината на материјалот ќе биде различна. Една лажичка сода бикарбона и една лажичка кокосово масло се доволни за пилинг на лицето. Во просек, ќе ви треба половина чаша сода и половина чаша масло за пилинг на телото. Кога ќе добиете униформа смеса, ставете ја во микробранова печка и поставете го тајмерот на 15 секунди. Истото можете да го сторите и на шпоретот. Поентата е да се стопи кокосовото масло и да се комбинира со сода. Оставете ја добиената мазна смеса да се излади кратко, а потоа ставете ја во фрижидер за да се зацврсти понатаму. Потоа нанесете ја на лицето или телото и оставете да делува околу 15 минути. Масирајте го лицето и телото со кружни движења, а потоа исплакнете темелно. Овој пилинг можете да го нанесувате двапати неделно доколку сакате.

Прочитајте и: Проблем со убавината: Како да избегнете и лекувате акни предизвикани од носење маски?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време