Ова се најчестите грешки што ги правите при нанесување лосион за тело

Кога станува збор за употреба на лосиони за тело, препораките на дерматолозите се прилично едноставни. Најдобро би било да се нанесува три до пет минути по туширањето за да се одржи кожата хидрирана.

Но, и покрај едноставните упатства и правила, многу луѓе прават грешки кога станува збор за примена на лосион за тело. Дерматолозите ги наведуваат следниве три како најчести грешки при употреба:

Недоволна примена

Немојте да бидете скржави кога ставате лосион за тело. Ова не значи дека треба да го нанесувате целото шише во рок од два дена, но при примена, бидете дарежливи кон вашето тело и хранете го добро.

Прескокнување на одделни делови од телото

Дерматолозите велат дека жените често забораваат на долниот дел од телото, фокусирајќи се на градите и рацете. Лосионот треба да се нанесува рамномерно по целото тело, да не оставате сув дел.

Користење на погрешен лосион

Во зависност од видот на кожата и потребите, изберете лосион богат со хранливи материи, витамини и состојки кои ќе го негуваат и хидрираат вашето тело. Дерматолозите сè повеќе препорачуваат природни лосиони со помалку состојки. Состојките на шеа путерот, ладно цедени масла и масни киселини, како што се церамидите, ќе ја заштитат и негуваат кожата на телото.

Она што повеќето луѓе го забораваат е фактот дека квалитетните лосиони, исто како и производите за убавина за лице и врат, спречуваат стареење на кожата и брчки. Не правете грешка да се фокусирате само на одржување на здравјето на кожата на лицето, туку посветете време на грижата за целото тело.

Прочитајте и: Дали навистина ни треба масажа на лицето и како да ја вклучиме во рутината за убавина?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време