Ова е правилниот начин на чување парфеми за да спречите промена на мирисот

Клучни правила

Не сакате вашиот омилен парфем да го изгуби или да го смени својот препознатлив мирис? Научете како правилно да се грижите за скапоцените шишиња со мирисливи ноти.

Дали внимавате на рокот на траење на вашиот парфем или секогаш успевате да го потрошите до тој ден на „пропаст“? Што ако не сфатите дека вашиот парфем започна да го менува мирисот и повеќе не е баш како што го купивте?

Имајте на ум дека со текот на времето, секој состав на парфем на еден или друг начин почнува да претрпува промени. Доколку соодветно се грижите за вашите мирисливи шишиња, чувајте ги внимателно, како што се очекува од вас затоа што станува збор за поскап производ, тогаш можете да одолеете на неговите промени, губење на мирис или појава на непријатни ноти долго време. Еве како да ги чувате парфемите за да останат удобни на носот и срцето што е можно подолго.

Просечниот рок на траење на парфемот е од три до пет години. Сепак, ова не значи дека парфемот со поминат рок не може да се користи. Композициите за парфеми ги задржуваат своите уникатни својства подолго од кремите за лице и тело или кармините. Причината за ова е што покрај ароматичниот состав кој вклучува природни и синтетички компоненти, тие содржат и алкохол кој е одличен конзерванс.

За да го продолжите животниот век на вашиот парфем, треба да ги следите овие правила:

– Чувајте шишиња со парфеми на темно место, далеку од директна сончева светлина. Негативното зрачење ја уништува молекуларната структура на компонентите на мирисот.

– Следете ја влажноста и температурата во просторијата каде што се чува парфемот. Оптимални услови се собна температура од 20 до 25 степени со влажност од 70%. Патем, бањата не е најсоодветно место за чување на колекција парфеми, бидејќи овие услови постојано се менуваат.

– Не тресете го шишето со парфем. На пример, ако парфемот е постар од пет години, тогаш дефинитивно не треба да се чува во фиока или да се носи во торба.

– Не заборавајте секогаш да го ставате капакот на парфемот на своето место, така што воздухот не влегува во мирисливиот состав. Ако користите парфем со шише со прскалка, тогаш овој проблем ќе влијае на вас во помала мера бидејќи тесната дупка на спрејот не дозволува воздух да поминува низ неа и не дозволува компонентите да испаруваат. Меѓутоа, ако користите шише што може да се полни, проверете дали капакот е добро затворен.

– Ако собирате стари мириси, тогаш запомнете дека кога таквите композиции се чуваат подолго време (повеќе од 10-15 години), горните ноти испаруваат од нив. Овие се најчесто ноти на цитрус и овошје. Соодветно на тоа, мирисот на погуст и поотпорен состав во кој преовладуваат дрвенести и ориентални ноти, секако се чува многу подобро и подолго од другите.

Прочитајте и: Дали е паметно да се носи парфем секој ден?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време