Ова е главната причина зошто не ја постигнувате посакуваната тежина

Покрај сите напори

Пробавте сè, но килограмите сè уште се таму? Еден од најважните фактори кои влијаат на постигнување на посакуваната тежина е скоро секогаш занемарен во диетите, плановите за исхрана и сличните „брзи решенија“.

Броење калории, ограничување на внесувањето храна, постојано мерење – сето ова е дел од секојдневниот живот за луѓето кои сакаат да изгубат тежина.

Но, покрај диетата и активноста, постои уште еден важен фактор што може да ви застане на патот помеѓу вас и витката линија, а тоа е – стресот.

Важно е да се разбере дека стресот сам по себе не е ниту добар ниту лош – стресот е само природна реакција на специфични услови.

Стресот предизвикува промени во целото тело и со тоа, се разбира, влијае на здравјето на целиот организам. Тоа предизвикува реакции во нервниот систем, хормонални промени, болести на тироидната жлезда и промени во тежината.

Исто така, може да биде одговорен за проблеми во репродуктивниот систем. Истражувањата покажуваат дека хроничниот стрес придонесува за овие здравствени предизвици, и покрај тоа, придонесува за зголемување на телесната тежина во стомакот.

Покрај тоа, стресот е исто така поврзан со бавно варење, па дури и болести на дигестивниот систем, како што се функционални гастроинтестинални нарушувања, воспалително заболување на дебелото црево, заболување на пептичен улкус итн. Вашите вештини за управување со стресот се важни – и за вашето здравје и за вашата посакувана тежина.

Прочитајте и: Консумирајте го овој пијалак пред појадокот и стопете ги мастите околу половината

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време