Оставете мирисен потпис: 6 места на телото на кои парфемот ќе ви се задржи подолго

Нега на тело

bride applying perfume on her wrist

Не е важно каде на телото го нанесуваме парфемот – од него зависат неговата нота, интензитетот и времетраењето.

Кога нанесуваме парфем, сакаме тој да трае што подолго и да ја задржи интензивната нота во текот на денот. Дали забележавте дека мирисот исчезнува во текот на денот? Како што минува времето, мирисот го губи својот интензитет и на крајот исчезнува. Затоа, повторно го применуваме. И повторно.

Излезе дека сето тоа го правиме погрешно! Затоа што ако го ставиме парфемот на вистинското место на телото, ќе остави поинтензивен белег и ќе трае подолго. Зглобовите се класични, но има многу повеќе пулсни точки на нашето тело.

Места на телото каде се нанесува парфемот

Косата

Верувале или не, производителите на парфеми тврдат дека мирисите ќе траат многу подолго на косата отколку на кожата. Но, тука е неопходна претпазливост, бидејќи парфемите содржат алкохол, кој може да и наштети на косата. Затоа најдобро е парфемот да го испрскате на четка за коса, а потоа да ја исчешлате косата. Додека ја четкате косата, мирисот суптилно се апсорбира без ризик од сушење на косата.

Областа зад ушите

Како и зглобовите, ова се пулсни зони. Кожата е тенка, вените се веднаш под кожата, условите се идеални за парфемската формула да се загрее и испари. Ако носите и накит кој ја покрива оваа област, мирисот ќе трае уште подолго.

Задниот дел на вратот

Можеби изгледа малку чудно, но експертите за парфеми тврдат дека ова е докажан трик. Прво, мирисот живее на вашето тело долго време; второ, не им пречи на другите, бидејќи се ослободува постепено и дискретно. Пред да облечете кошула или блуза, испрскајте ја областа на задниот дел од вратот каде ткаенината ќе дојде во контакт со кожата.

Внатрешниот свиок на лактот

Упатените велат дека ова место зрачи со мириси уште позаводливи од зглобовите. Навлажнете ја кожата пред да нанесете парфем и магијата ќе биде уште поизразена.

Задниот дел на коленото

Особеноста на ова место е што мирисот не се чувствува веднаш, туку по некое време. Потребно е одредено време за ова место да се загрее, а потоа воздухот да почне да го крева мирисот над нашите лица.

Папокот

Папокот е место кое е секогаш жешко и парфемните ноти го сакаат. Единствено важно е да бидете сигурни дека вашиот омилен мирис нема да предизвика алергии.

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време