Направи сама: Релаксирачки бањи што ќе ги одморат сите сетила

Мирисна и релаксирачка бања е секогаш добар избор кога сакате да ги одморите вашето тело и дух, а во зависност од тоа дали сакате релаксирачка или ревитализирачка бања, изберете есенцијални масла …

Ако подготвувате релаксирачка бања, изберете есенцијални масла кои имаат смирувачки и ослободувачки стрес, како што се масла од лаванда, розово дрво, сандалово дрво или камилица. Доколку сакате да се освежите и да го наполните телото со енергија, изберете есенцијални масла од нане, мента и масло од лимон или еукалиптус. За свилена мека кожа, направете бања со додавање на бадемово или кокосово масло – бадемот има многу благ мирис, па затоа може да се комбинира со сите есенцијални масла, а бања со мирис на кокосово масло ќе ви даде атмосфера на егзотична градина.

За релаксација

Ставете 7 капки есенцијално масло од бергам, 7 капки сладок портокал и капка здравец или есенцијално масло. Ќе добиете бања што ви го подобрува расположението. За да се опуштите, земете капка сандалово дрво, 4 капки лаванда и 3 капки кедар.

Мирисна и свиленкаста

Измешајте чаша бадемово масло или маслиново или масло од сусам со половина чаша мед и половина чаша течен сапун и лажица екстракт од ванила. Оваа бања ќе ја направи кожата свиленкаста мазна.

За чувствителна кожа

Направете смеса за бања ставајќи го овесот во блендер неколку секунди. Пожелно е прашокот да се наоѓа директно под чешмата додека се подготвува бањата, бидејќи подобро се меша со вода. Водата не треба да биде премногу топла. Оваа бања ги смирува сите иритации на чувствителната кожа.

Освежителна бања

Измешајте 10 капки смирувачко есенцијално масло од лаванда, роза или јасмин со две чаши морска сол или сол епсом што промовира излачување на токсините. Додадете малку навлажнувачко масло – бадемово, кокосово или маслиново.

За длабока нега

Измешајте во сад 1/2 чаша млеко во прав, 1/2 чаша мед и 2 лажички масло од јојоба. Истурете ја смесата во топла бања и опуштете се во водата 20 минути, така што сите состојки можат да имаат длабок ефект врз кожата.

Прочитајте и: Кремовите за сончање со заштитен фактор се канцерогени – мит или вистина?

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време