Направи сама: Домашен третман со компири за мазни стапала

Едноставен рецепт

Многу девојки често забораваат на квалитетна нега на петиците. Проблемот со груби петици е особено изразен во летните месеци, сепак дома лесно можете да се грижите и да обезбедите убава кожа на петиците.

Грижата за петицата треба да биде не само задолжителна, туку и трајна. Во исто време, не мора да трошите половина од платата на скапи педикири и разни маски за купување и креми за стапала. Во лето, овој проблем е поизразен поради фактот што често одиме боси, но летните обувки најмногу придонесуваат за овој проблем. Доволно е да направите ефективни маски дома кои ќе помогнат да се намалат сувите петици и да се отстранат пукнатините.

Маска за петици од компир

Состојки:

  • 2 сирови компири
  • 1 лажичка мед
  • 1 лажица маслиново масло

Како да направите маска за петици?

Компирот грубо изрендајте го. Потоа додадете мед и путер. Потоа натопете ги стапалата на температура од 35-40 степени околу 10 минути. Исушете ги стапалата со крпа и ставете голема количина смеса од компири. Ставете ги стапалата во пластична фолија и облечете чорапи. Ова ќе помогне во добра апсорпција на оваа смеса во петиците. По 20 минути исплакнете ја маската со топла вода и ставете вообичаен хидратантен лосион за тело или, уште подобро, крем со глицерин за кој можете да го најдете рецептот подолу.

Глицерин крем

Состојки:

  • Глицерин – 10 мл
  • Бебешки крем – 50 мл
  • Витамин Е – 1 капсула

Како да направите крем за стапала?

Многу е лесно да се подготви таков крем. Само измешајте ги сите состојки и комбинирајте ги темелно (овој процес може да потрае некое време). Тогаш вашиот крем ќе биде подготвен за употреба. Може да го нанесувате секој ден пред спиење за да го постигнете посакуваниот ефект и да ги одржувате петите мазни.

Прочитајте и: Природни третмани за богата нега на коса што можете да ги направите дома

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време