Направи сама: Бања што ќе ги направи вашите стапала убави и негувани

Кожата на стапалата станува груба, сува или распукана. За среќа, постигнувањето мазни стапала е едноставен процес. Можете да го направите преку ноќ, а трошокот е скоро непостоечки.

Вашата кожа секојдневно е изложена на груби елементи, од ветер, сонце, сапун и суви хемикалии. Вашите стапала можат да бидат прекрасен дел од телото, но најчесто луѓето ги занемаруваат.

Кожата на нозете станува груба, сува или распукана. За среќа, постигнувањето мазни стапала е едноставен процес. Можете да го направите преку ноќ и трошокот е многу мал. Всушност, веројатно имате сè што ви треба во вашиот дом.

Домашен лек за меки стапала

Што ви треба:

  • 1 лимон
  • Памучни влошки
  • Кокосово, бадемово или маслиново масло
  • Есенцијално масло од лаванда или роза (по избор)
  • Камен за нега на стапалата
  • Памучни чорапи
  • Шеќер

Инструкции:

1. Потопете ги стапалата во топла вода најмалку 10 минути. Избегнувајте употреба на врела вода бидејќи може да ја исуши кожата. Во смирувачката вода додадете неколку капки есенцијално масло од роза или лаванда.

2. Исушете ги нозете со мека, чиста крпа.

3. Исечете го лимонот на половина. Потоа натопете 1/2 лимон во мала количина шеќер. Тријте ги сите груби места на стапалата, користејќи го засладениот лимон. Ако имате груби делови на стапалата, користете турпија или камен за да ги измазните тие области.

4. Измијте ги нозете со топла вода и исушете ги со пешкир.

5. Истурете мала количина природно масло, како бадемово, кокосово или маслиново масло, на табаните.

6. Нанесете масло на стапалата и поминете помеѓу прстите.

7. Носете пар чисти памучни чорапи за да ги одржите нозете чисти додека маслото ја работи својата работа.

8. Чувајте ги чорапите најмалку 2 до 8 часа. Направете го овој метод пред спиење за маслата да се апсорбираат во вашата кожа додека спиете.

9. Повторете ја постапката на пилинг најмалку еднаш неделно.

Нанесете природно масло на кожата секојдневно.

Прочитајте и: Само три состојки: Оваа бања за раце брзо ќе ја разубави вашата кожа!

 

ФОТО: Unsplash

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време