Лосион или масло за тело: Која е разликата и кога кое да се користи?

Лосион или масло за тело? Дилема што им пречеше на многумина, досега! Ги откриваме клучните разлики и кога кој препарат треба да се користи.

И лосионот и маслото за тело имаат за цел да ја хидрираат кожата. Но, која е разликата? За почеток, маслата помагаат во враќањето на изгубената влажност на кожата и делуваат како храна за кожата. Од друга страна, лосионите се базираат на вода и лекуваат разни кожни проблеми – егзема, сува кожа, акни и слично.

Предности на маслото од тело

Маслото го регулира производството на себум, а бидејќи е растително (јојоба, кокос, бадем и др.), Имитира природни липиди во кожата. Затоа има бројни придобивки, а некои од нив се хидратација, регулирање на сувост или маснотија на кожата, намалување на акните.

Маслото за тело има и функција на бариера и ја штити кожата, а исто така може да дејствува како тоник за чистење.

Предности на лосион за тело

Лосиони обично се препорачуваат за сува кожа, бидејќи тие се мешавина од масло и вода. Бидејќи се направени врз основа на вода, кожата полесно ги апсорбира. Покрај тоа, лосионите имаат долгорочни придобивки, како што се еластичност на кожата, намалување на брчките, стрии

И, конечно, што е подобро: лосион или масло за тело?

Всушност, сè зависи од личните преференции и времето. Совет е да ги користите и двете во зависност од тоа колку време треба да ѝ посветите на кожата на телото во даден момент.

Совет е да го нанесете маслото на влажна кожа, веднаш по туширањето и да оставите простор кожата да го апсорбира. По десет минути, поминете го телото со крпа за да соберете вишок вода и масло.

Што се однесува до лосионот, нанесете го после туширање, на сува кожа. Може да го нанесете и над маслото ако имате дополнителна сува кожа склона кон иритација.

Прочитајте и: Дали ви треба ревитализација на лицето? Имаме рецепт за маски од намирници што ги имате дома

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време