Консумирајте го овој пијалак пред појадокот и стопете ги мастите околу половината

Комбинацијата од три здрави состојки помага во подобро варење и детоксикација на организмот. Комбинирајте ги во специфичен сооднос и ќе добиете пијалак што може да ви помогне да го отстраните вишокот од стомакот.

Ако сакате да се ослободите од наслагите на стомакот, пробајте го овој пијалак, кој се прави многу лесно. Тоа е комбинација на чиа семе, мед, лимон и вода во специфични количини.

Семето на чиа е познато како одличен антиоксиданс и е полно со растителни влакна што се одлични за подобро варење. Лимонот го детоксицира телото, има корисен ефект врз кожата, ги стимулира мозокот и дигестивниот систем, помага да се изгубат вишокот килограми.

Состојки:

  • чаша и половина вода (2,5 дл стакло)
  • лажица мед
  • сок од еден лимон
  • лажица семе од чиа

Подготовка:

Ставете чиа семе во вода и оставете да отстои еден час. Ако немате време да чекате наутро, ставете го во вода навечер и додајте ги другите состојки наутро. Додадете сок од лимон и мед и добро измешајте. Ако сакате пијалакот да има мазна текстура, ставете го во блендер.

Пијте го секое утро на празен стомак.

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време