Како да отстраните траен лак без да ги оштетите ноктите, ако не можете да одите кај професионалец?

Трајниот лак има посебен начин да го отстраните во само неколку чекори

Иако салоните за убавина се отворени, и патувањето или одморот може да ви предизвика проблеми кога станува збор за ноктите.

Во случај вашите нокти да пукнат или израстат, а омилениот козметичар да не е покрај вас, не сакате само да ги префарбате и да нанесете друг слој лак, туку отстранете ги и почекајте вашиот козметичар правилно да се погрижи за нив. За среќа, постои многу лесен и ефикасен начин сами да го отстраните трајниот лак за нокти во само неколку чекори. Она на што дефинитивно треба да обрнете најмногу внимание е да запрете каква било болка и да не го присилувате отстранувањето.

Како да отстраните траен лак?

 • Нежно изгребете ја површината на секој нокт, доволно само за да го оштетите горниот слој.
 • Исечете памук на четири дела, ќе ви требаат вкупно десет триаголници.
 • Потопете го секој триаголник во ацетон од аптека.
 • Ацетонот не смее да биде мрсен.
 • Ставете натопена подлога на секој нокт и завиткајте со алуминиумска фолија.
 • Сјајната страна на фолијата се спушта надолу, на памукот.
 • Цврсто завиткајте околу прстот.
 • По 15-20 минути отстранете ја фолијата.
 • Изгребете го лакот со метална алатка како што е туркач на кутикули или стапче.
 • Не смее да има прекумерна сила при вадење на лакот. Ако чувствувате дека ноктот ве боли или дека треба премногу силно да се стругате, вратете ја фолијата за да дозволите лакот дополнително да се стопи.
 • По отстранување на лакот, слободно „излупете“ ја површината со памук и нанесете го маслото на коренот на ноктот.

Прочитајте и: Еве зошто жените стареат побрзо од мажите!

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време