Ја открила тајната на убавите нозе без целулит: Некогашниот светски супермодел проверено знае!

Од прва рака!

Ел од 2017 година е на алкална диета, но диетата не е единствената алатка што ја користи за нозете да и’ изгледаат што подобро

Иако има 55 години, поранешниот супермодел Ел Мекферсон има тело на кое би му позавиделе и многу 20-годишнички. Ел во колумната за Get the Gloss ја открила тајната на прекрасните долги и вити нозе.

Таа нагласила дека за нејзините вити нозе заслужни се јогата винјаса, седум или осум часа сон, пиење многу вода, но и редовна посета на инфрацрвена сауна.

„Алкалната исхрана значително влијае врз изгледот на нозете. Претходно јадев шеќер, сол и пченица и тогаш нозете ми беа потешки. Деновиве, мојата исхрана се базира на зеленчук и многу вода, па и формата на моите нозе почна да се менува“, напишала Ел.

Ел е на алкална диета од 2017 година. Но диетата не е единствената алатка што Ел ја користи за нозете да и’ изгледаат што подобро. Кога станува збор за борбата против отеченоста и целулитот, Ел открила дека се бори против задржувањето течности со пиење вода во текот на денот и вежби на отворено. Нејзината омилена поза е лежењето на под и истегнувањето на нозете со помош на ѕид.

View this post on Instagram

@watsonsbayboutiquehotel – 💋 📷 @bushandocean

A post shared by Elle Macpherson (@ellemacphersonofficial) on

Освен тоа, Ел често оди во вода, а пилингот за телото под топол или ладен туш е најдоброто средство за отстранување на целулитот.

Може да се заклучи дека правилната исхрана, вежбањето и грижата за телото се клучни за убавите нозе.

„Користам масло за ароматерапија од лаванда и камилица, вежбам јога и често правам магнезиумски бањи за стапалата за да ги освежам уморните нозе“, изјавила Ел.

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време