Едноставен трик за убави и меки стапала

Не мора да имате убави и негувани стапала само во летните месеци, можете и треба да си дозволите бања на стапалата дури и сега, кога доаѓаат постудени денови.

Постојат многу предлози за домашна бања за стапала, а ние ви донесуваме еден трик што можете да го пробате денес со кора од банана.

Еден од наједноставните и најевтините трикови за убави и нежни стапала е оној со кора од банана – доволно е добро да ја истриете внатрешноста на лушпата на стапалата. Потоа исплакнете ги стапалата со млака вода или уште подобро потопете ги во слив со топла вода и малку сода бикарбона. На крај, ставете подебел слој крем, ставете чорапи и почекајте најмалку 15 минути кожата убаво да апсорбира сè. Бананите се одлични за педикир, бидејќи лушпата содржи голем број аминокиселини и витамини кои брзо ги претвораат испуканите и суви стапала во мазни и меки.

Прочитајте и: Ова е бројот на килограми што е разумно да се изгубат за три месеци

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време