Домашен крем од пчелин восок

Восокот од пчела секогаш бил составен дел на многу производи за нега. Бидејќи има антивоспалителни својства и омекнувачки својства, се користи во медицината, фармацијата, индустријата и за козметика.  Восокот е призвод на восочни жлезди од пчелите. Се состои од јаглеводороди, органски киселини, слободни алкохоли и флавони. Восокот од пчела содржи 11-17% јаглеводороди, 70-75% естер, 12-15% од органските масни киселини, 0.1 до 2,5% вода, каротеноиди и минерали, ароматични супстанции и адитиви (полен, прополис…). Постојат жолт и бел восок. Белиот восок се добива од жолтиот и тоа со белеење на сонце или со хемиски процеси. Во козметиката претежно се користи белиот восок.

Кожата добро го апсорбира восокот од пчела кој прави да изгледа мазна и мека. Ако сакате на кожата да и обезбедите длабинска хидратација, користете производи на база на восок од пчела или сами направете си крема.

За крем ви е потребно:

  • 20гр восок од пчела
  • 120мл растително масло (маслиново, бадемово)
  • 20мл вода
  • 20 до 30 капки етерично масло, по ваш избор

Во сад ставете го восокот и маслото и топете го на пареа. Кога ќе се стопи отстранете го од рингла и додадете ја водата капка по капка се додека не се соедини. На крај додадете  етерично масло и мешајте додека не добиете соединета смеса. Истурете ја кремата во кутија, оставете ја да се олади,  а потоа чувајте ја во фрижидер.

Ова е ноќен крем. Се нанесува навечер пред легнување на темелно исчистено лице.  Длабински ја хидрира и храни вашата кожа, а при тоа сте сигурни дека нема никакви хемикалии во препаратот што го користите.

Секогаш избирајте природна и органска козметика при негата на вашата кожа. Најдобро е ако тоа е домашно приготвена козметика.

 

фото: pixabay

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време