Дали жолтите нокти се знак дека вашето тело има недостаток на витамини?

Нормалната боја на ноктите е светло розева, но промените во ноктите, како што се појавата на бели дамки и промените во бојата на ноктите, не се невообичаени.

Ако забележите дека вашите нокти добиле жолтеникава нијанса додека пишувате на тастатурата на лаптопот или паметниот телефон, не паничете веднаш. Ваквата промена е прилично честа кај луѓето и може да укаже на различни проблеми и причини кои можеби или не се поврзани со здравјето. Некои луѓе ја поврзуваат жолтата боја на ноктите со недостаток на одредени витамини и минерали во организмот. Но, таквите информации се неточни.

Причини зошто ноктите пожолтуваат

Жолтите нокти можат да означуваат одредени здравствени проблеми, но исто така можат да бидат резултат на одредени активности кои можат да бидат штетни за вашето здравје или не. Некои од причините се:

Носење темен лак

Ако неодамна ги обоивте ноктите со потемни нијанси и забележавте пожолтување, голема е веројатноста дека е последица на бојата што во контакт со кератин од ноктите може да доведе до пожолтување на ноктите.

Пушење

Никотинот од цигарите е честа причина за дамки и промена на бојата на ноктите. Ако сте пушач и често држите цигара во ваши раце, причината е многу едноставна и очигледна.

Габична инфекција

Габична инфекција го стимулира задебелување на ноктевата плоча и акумулација на остатоци под него, што резултира со пожолтување на ноктот.

Болести на црниот дроб

Жолтите нокти исто така можат да укажуваат на проблеми со црниот дроб како што се хепатитис и цироза или некои други заболувања на црниот дроб.

Болести на белите дробови / синдром на жолти нокти

Синдромот на жолти нокти е состојба во која ноктите пожолтуваат и се згуснуваат. Тие можат да бидат предизвикани од нарушувања на лимфната дренажа, ревматоиден артритис, а исто така можат да бидат симптом на малигни заболувања, како и на имунодефициенција и проблеми со дишните патишта.

Средства за самопотемнување

Ако користите креми и други производи за самопотемнување, причината за жолти нокти може да се скрие во таа активност.

Онихолиза

Онихолиза е нарушување при кое ноктот спонтано се одвојува од основата. Процесот обично започнува од слободниот раб и напредува до коренот на ноктот, поретко обратно. Ноктот може да се оддели од долниот кревет на ноктите (долната површина) и / или страничните површини. Ова нарушување е почесто кај жените.

Прочитајте и: Ако сте пробале сè, но никако не можете да ослабите, еве каде грешите!

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време