Дали редовно ставате крем за сончање, но сепак имате изгореници? Еве што правите погрешно

И покрај слојот на крем за сончање, сепак имате изгореници

Нема да повториме дека треба да применуваме заштитен фактор секој ден, без оглед на интензитетот на сонцето, но она што сега ќе го решиме е енигма што се повторува од година во година – како гориме ако применуваме заштитен фактор?

Сонцето и УВ зрачењето стануваат сè посилни од година во година, и за жал, заштитниот фактор не функционира како серуми и креми кои се нанесуваат брзо и лесно, но постои посебна техника на апликација за да се осигураме дека имаме целосна заштита. Иако можеби се прашувате колку е тешко да ставите крем за сончање, одговорот лежи во фактот дека иако го нанесувате – горите затоа што неправилно го нанесувате. Затоа, време е да научите како целосно да се заштитите и правилно да применувате заштитен фактор.

Секогаш применувајте посебен фактор на заштита

Иако многу производи за нега на кожата и шминка која вели дека содржи заштитен фактор, тоа во никој случај не е доволно за нас. Формулите за производи што содржат само заштитен фактор се сосема различни од оние на кои тоа им е само додадена вредност на производот. Не можете да го примените заштитниот фактор во пудра во доволна количина што ви треба за да ве заштити.

Секогаш користете фактор за заштита 30+

Со години, високиот фактор на заштита има лоша репутација на затнување на порите и оставање бели траги, но новите формули на пазарот се носат повеќе од кога било. Најдобро е да се држите до заштитен фактор од 50+, бидејќи нема да мора да го обновувате толку често и ќе имате најдобра можна заштита.

Користете го правилото со два прста за лицето

Се разбира, тоа зависи од текстурата на заштитниот фактор, но треба да нанесете барем 2-3 мл на лицето и вратот, што е два полни прста на производот по должина или половина лажичка. Иако ова можеби ви изгледа многу, многу е важно да ја нанесете точната количина и добро да ја протриете во лицето – на ушите, лицето, вратот, усните и рацете. Откако ќе го нанесете, важно е да почекате околу 20 минути за да се апсорбира формулата, па дури потоа да започнете со шминка.

Повторно аплицирајте на секои два часа

Ако се чувствувате како да правите сè како што треба, но сепак сте изгорени од сонце, веројатно не го применувате факторот доволно често. Барем на секои 2-3 часа треба повторно да го нанесувате кремот за сончање, а доколку сте под директна сончева светлина, секој час. Ако имате шминка и ви е тешко повторно да ја нанесете кремата, во спрејот има и заштитен фактор што нема да ја уништи вашата шминка.

Прочитајте и: Спиењето на сонце во никој случај не е добро за вашата кожа – еве зошто

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време