Дали е паметно да се носи парфем секој ден?

Мирисот е најинтимниот начин за изразување на вашиот стил и карактер. Постојано ни се нуди инспирација за модните трендови и совети за гардероба, а иако тие се дефинитивно корисни, што е со советите за наоѓање мирис што остава траен естетски впечаток?

Ниту еден друг додаток не може да го заокружи стилот на поспецифичен начин. Само да го оставиме фактот дека носењето на мирисот ќе ви ја даде потребната доверба во текот на денот. Сите го знаеме тоа, но тоа не е единствената причина зошто го носиме.

Издвоивме неколку важни фактори кои покажуваат зошто треба да нанесувате барем неколку капки парфем секој ден и на тој начин да го надополнувате вашиот личен стил.

Фактор на ароматерапија

Парфемите во основа се мешавина од комплементарни состојки и есенцијални масла, без разлика дали се работи за ноти кои нагласуваат мириси на цитрус, цветни, дрвенести или мошус. Различни есенцијални масла имаат различни терапевтски ефекти врз различни луѓе.

Тие служат за смирување на умот и опуштање на телото. Многу луѓе користат есенцијални масла за поквалитетен сон. Во овој случај, мирисот на еукалиптус има големо влијание врз ослободувањето од стресот и ви помага да заспиете.

Доверба

Многумина религиозно ќе носат шише парфем со себе во торбата и ќе се прскаат пред секој состанок. Тоа е одличен начин за зајакнување на самодовербата.

Околу 10% од впечатоците што сме ги оставиле на некого се поврзани со зборови што всушност излегуваат од устата, а остатокот се однесува на изгледот и говорот на телото. Во комбинација со костум, негувани нокти и негувана коса, мирисот е неопходен за да оставите добар впечаток.

Атрактивност

Самодовербата е далеку попривлечна од физичкиот изглед. Нормално, ако парфемот ви ја зголеми самодовербата, веројатно ќе ја зголемите вашата привлечност. Исто така, вреди да се запамети дека парфемите содржат голем број феромони кои ќе имаат влијание врз луѓето што ги среќавате.

Тие оставаат траен впечаток

Ако се чувствувате сигурни и затоа привлечни, тогаш природно ќе оставите траен впечаток. Сите сме родени со пет сетила за мирис, вид, вкус, звук и допир. Мирисот и видот ќе бидат првиот впечаток што некој може да го има за вас, но тој мирис веројатно ќе остави траен впечаток.

Спомени и мисли

Исто како што може да се поврзат мирисите со настани, ние сигурно ги поврзуваме со луѓе. Оригиналноста на вашиот уникатен мирис што е ваш потпис и начинот на кој одговара на вашето тело станува вашата репутација. Дозволете им на луѓето да ги насочуваат своите мисли кон вас за да можете да блеснете меѓу мноштвото други кои немаат препознатлива одлика.

Прочитајте и: 5 совети за шминкање за девојки со сини очи

 

ФОТО: Getty Images

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време