7 совети како лакот за нокти да изгледа беспрекорно

Оние кои претпочитаат да ги лакираат ноктите дома, наместо да одат кај професионалец, многу добро знаат каква болка има да ги одржувате сјајни и убави подолго време.

Како прво, важно е да се користи квалитетен лак кој ќе трае подолго на ноктите, како и основен проѕирен лак, кој има функција на зачувување на лакот сјаен.

Експертите се согласуваат дека е можно да имате беспрекорен лак и дома, ако ги следите овие совети:

Не ги потопувајте ноктите во вода

Водата не само што може да резултира со ширење или намалување на лакот, што може да го подигне пигментот, но може да ги направи и ноктите кршливи и суви, рече козметичарката Лорен Дан. Иако натопувањето може да помогне во омекнување на погруба кожа на стапалата, тоа не е секогаш потребно за помека кожа на рацете.

Измазнете ја површината на ноктот

По сечењето и обликувањето на ноктите, не заборавајте да ги измазните, вели козметичарката Евелин Лим. Ова ќе помогне да се задржат слоевите на кератин што може да се поделат за време на поднесувањето.

Користете негувателни лакови

Ако ноктите се слаби и кршливи, лакот полесно ќе се отстрани. Сепак, квалитетните лакови со хранливи материи и навлажнувачки состојки имаат малку поголема моќ на задржување. Козметичарката Надин Абрамчик вели дека најважен е основниот слој, па затоа ако инвестирате во квалитетен лак, нека биде тоа квалитетна основа.

Користете отпорен завршен слој

Добар отпорен лак во два слоја ќе биде потешко да се излупи, истакнува козметичарката Ејми Лин.

Лакот треба добро да се исуши

За да се исуши лакот обично трае околу седум до 10 минути. Во овој период, обидете се да се одморите и да не правите ништо со вашите раце.

Избегнувајте сушење со топол воздух

Доколку сакате да го забрзате времето потребно за да се исуши лакот, вентилаторот или фенот може да ви помогне. Сепак, не заборавајте да изберете ладен воздух бидејќи топлината може да предизвика меурчиња и пукање на лакот.

Не гризете ги ноктите

Ако ја имате оваа навика, можеби е тешко да се ослободите, но ако сакате вашиот лак да изгледа убаво што е можно подолго, обидете се да не го правите тоа.

Прочитајте и: Идеи за пролетен маникир

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време