5 трикови за отстранување на масните наслаги од стомакот без вежбање и теретана

Едноставно решение

Пешачењето е совршена активност за слабеење, а има многу причини за тоа. Како прво, одењето е одлично за почетници и е совршен вовед во посложени и тешки вежби. Не ви е потребна специјална опрема за одење, лесно е да се воведе во вашата дневна рутина и не е товар за зглобовите.

Студиите спроведени на 20 жени кои се борат со дебелина велат дека одењето помеѓу 50 и 70 минути, три пати неделно, ги намалува маснотиите во половината за 2,8 см неделно. Ви донесуваме 5 трикови и совети кои ќе ви помогнат да го извлечете најдоброто од вашата дневна прошетка.

Бележете ги чекорите

Ако сте нови кога станува збор за одење, најдобро би било да ја користите апликацијата за да следите колку чекори правите. Експертите велат дека 7.500 чекори се доволни за да изгубите тежина и да ја подобрите работата на срцето. Секако, поголема бројка нема да биде на одмет, но не се чувствувајте лошо ако не можете да стигнете до 10.000, докажано е дека придобивките од одење започнуваат од 7.5000.

Користете стапови

Докажано е дека употребата на стапчиња за одење носи повеќе придобивки за физичкото здравје бидејќи горните мускули на телото подеднакво се користат при такво одење. Исто така, ако сакате да ја направите вашата прошетка поинтензивна, користете тегови на глуждот.

Внимавајте на интензитетот

Поинтензивно, односно побрзо одење носи поголеми резултати. Но, ако сте на почетокот, не оптеретувајте се со интензитет и запомнете дека она што е бавно за некого, може да биде многу брзо за личност која не е во форма.

Земете друштво

Општеството дефинитивно може да ги олесни вашите прошетки со заборавање на целта и фокусирање на самата акција преку разговор и взаемна поддршка. Но, исто така, општеството може да ви биде голема поддршка кога станува збор за нови предизвици. Во пар станува полесно, нели?

Вклучете музиката

Истражувањето објавено во психолошко списание покажа дека слушањето музика со поинтензивно темпо го забрзува пулсот и го прави вежбањето помалку напорно. Меѓу вежбите што најдобро се изведуваат со музика беше одење на долги растојанија. Не е ни чудо што шетаме низ градот со слушалки во ушите, од кои доаѓа нашата омилена музика, добиваме желба да одиме ритмично и побрзо.

Прочитајте и: Дали знаевте дека постои тренинг против стареење? Тој е многу едноставен

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време