3 вежби кои помагаат во смирување на силните менструални грчеви

За голем број жени, менструацијата е деновите во месецот што неволно ги пречекуваат и ги испраќаат со насмевка на лицето.

Иако жените не треба да ја перцепираат менструацијата како нешто негативно, разбирливо е дека никој не сака силни менструални грчеви. Но, грчевите, како и сите други болки, може да се решат на повеќе начини. Еден од тие начини е физичка активност. За многумина од нас, вежбањето и тренингот се последните работи што сакаме да ги направиме во првите денови на менструацијата. Но, науката вели дека вежбањето е сепак подобра опција отколку да лежите во фетална положба цел ден. Ви донесуваме три вежби кои ќе ги ублажат и најсилните менструални болки и грчеви.

Стоечко виткање

Застанете со исправени нозе и раширени раце на левата или десната страна, соодветно. Добро заземјувајте ги стапалата, вдишете и подадете ги рацете над главата. Издишете, спуштете го торзото допирајќи ги бутовите до градите и зафатете ги потпетиците со рацете допирајќи го подот. Ако не можете да стигнете до подот, малку свиткајте ги колената. Држете се во таа позиција една минута.

Главата на коленото

Седнете на ќебе (или подлога за јога) со раширени нозе. Свиткајте ја десната нога ставајќи го стапалото на внатрешниот лев бут. Вдишете и подигнете ги двете раце над главата. Како што издишувате, полека спуштете ја главата, рацете и торзото кон левото колено. Бидете во оваа позиција 30 секунди и вдишувајќи, вратете се во исправена положба на седење. Променете ги страните и повторете ја целата постапка со тоа што ќе се спуштите на десната нога.

Лежечко спојување на стапалата

Преклопете го ќебето (можете да користите и подлога за јога) по должина и поставете перница на врвот. Прво седнете, свиткајте ги колената и спојте ги стапалата. Полека спуштете се на ќебето и ставете ја главата на перницата. Дишете длабоко и опуштете го вашето тело. Бидете во таа позиција една минута.

Прочитајте и: Еве колку треба да вежбате дневно и неделно за да видите резултати

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време