3 митови за согорување на маснотии во кои мора да престанете да верувате

Согорувањето на маснотиите е клучен дел од слабеењето.

Вистинската комбинација на физичка активност и диета е главниот фактор што доведува до губење на тежината. И покрај фактот дека тајната за губење на тежината е крајно едноставна, процесот на согорување на маснотии повремено е обраснат со неосновани митови. Време е да ги оставиме и да продолжиме понатаму.

Мит 1: Согорувањето на мастите започнува по само 30 минути вежбање.

Согорувањето на маснотиите постојано се случува во нашето тело: телото користи резерви за да одржи одредено ниво на физичка активност. Основниот принцип на губење на тежината се заснова на фактот дека треба да согорувате повеќе калории отколку што внесувате. Дури и ако спортувавте само 15 минути на ден, но во исто време ви се допаѓа лесна и нискокалорична вечера, резултатот нема да го чекате долго. Диетата има многу поголемо влијание врз процесот на согорување на маснотиите отколку бројот на вежби. Ако вежбате интензивно, но во исто време започнете да јадете значително повеќе, тогаш овој пристап веројатно нема да ви помогне да изгубите тежина.

Мит 2: Тренингот за сила ги претвора маснотиите во мускули

Мускулите се создаваат за време на тренинг за сила – тоа е вистина. Но маснотиите не се претвораат во мускули, тие се распаѓаат поради негативниот енергетски биланс. Затоа, најдобро е да се комбинираат тренинзи за сила и вежби за издржливост. Ова е единствениот начин телото да извлече максимална енергија од масните наслаги и, соодветно, да ги разгради. Колку поголема мускулна маса, толку повеќе енергија му е потребна на телото, што значи дека согорувате повеќе маснотии.

Мит 3: Маснотиите се горат поактивно наутро

Логично е дека ако стомакот ви е празен наутро и сè уште не сте имале време да појадувате, тогаш телото ќе земе енергија за физичка активност исклучиво од резервите. Вежбањето на празен стомак навистина има смисла: резервите на гликоген добро се топат, а телото почнува да користи маснотии побрзо во текот на денот. Сепак, тука треба да се разгледа долгорочна перспектива: за да согорите килограм маснотии, треба да создадете дефицит од 7.000 калории. Затоа, ако планирате да се наградите со нездрава храна после тренинг, тогаш овој пристап нема да биде корисен.

Прочитајте и: Важно е што јадете за појадок: Храна која е најдобра за ментална и физичка енергија

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време