Тајни за убавината: Како се негува Емилија Кларк

Фото: Getty Images

Од нега на кожата до нега на рацете: Актерката Емилија Кларк открива какви ритуали за нега применува.

Позната кај милиони ширум светот како Денерис Таргариен, ѕвездата од серијата „Игра на тронови“, Емилија Кларк, нè маѓепса и во други продукции, како што се филмовите „Додека не те запознав тебе“ и „Соло: Приказна за војна на ѕвездите“. Со оглед на шармот и харизмата што таа зрачи во секоја улога, сакавме да откриеме барем дел од нејзината рутини за убавина.

Емилија Кларк: Тајни за убавината

– Кога ќе станам, прво правам вежби за јога, а потоа пијам чај. Јогата ми помага да го пребродам денот, вели Емилија и додава дека медитира пред спиење.

– За медитација ја користам апликацијата „Calm“ и понекогаш, кога ми треба „двојна доза“ на грижа за себе, користам и „Sleep theories“. Овие приказни пред спиење навистина функционираат затоа што доволно е да слушнам една и веднаш заспивам.

Кога станува збор за вечерната нега на кожата, Емилија прво ја отстранува шминката, а потоа го чисти лицето двапати, со препарат на база на масло. Потоа става хидратантна крема и со ролер го масира лицето наутро.

– Имам сува кожа и истражував многу во потрага по идеален препарат. Јас користам крем кој е хидрантен, базиран на алое вера и содржи хијалуронска киселина.

Нега на веѓи

Отсекогаш нè интересираше тајната на густите веѓи на Емилија, по кои таа стана препознатлива.

– Не ги допирам! Единствено што ме интересира е да не се спојат во средина. Никогаш не сум ги обликувала или отстранувала влакната. Јас ги четкам и тоа е тоа. Не ставам молив или сенка на веѓите.

И, како се грижи за својата коса?

– Имам одличен трик – користам четка за фен! Јас само се чешлам откако ќе ја измијам косата и тоа е тоа! Сакам фризури кои не бараат многу напор. Јас не користам никакви производи за нега на коса.

Трик за релаксација на Емилија

– Сакам медитација и јога, но не претерувам. Само за време на карантин бев во можност да направам комплетна техника за медитација. Обично нешто ме прекинува. Исто така, пишувам дневник и со тоа го смирувам умот. Кога имам време, уживам во топла бања. Палам свеќи и земам книга. Пијам чај, слушам класична музика и се губам во светот на книгите.

Како таа останува во форма

За време на карантин, Емилија секојдневно вежбаше на Интернет со својот тренер. Но, таа не е љубител на фитнесот.

– Не ме терај да трчам, не ми се допаѓа тоа. Сакам вежби за истегнување и оние со полесен напор, затоа што се чувствувам силно и добро по ваквиот тренинг. Ништо екстремно.

Прочитајте и: Направи сама: Релаксирачки бањи што ќе ги одморат сите сетила

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време