Пет моќни намирници за целосен детокс: Го забрзуваат метаболизмот и ги исфрлаат наталожените токсини

Време е за слабеење

Доаѓа период на годишни одмори и сега е вистинско време да се посветите на себеси во вистинска смисла.

Одвојте време да го препородите организмот, да го вратите сјајот на лицето, да ја затегнете кожата и да заблескате, а најдобар начин за рестарт на целото тело е секако детоксот во траење од една недела.

Одредени намирници се толку моќни што за час ќе ги исфрлат сите отрови кои ви се наталожиле во цревата и ќе го забрзаат метаболизмот, а еве кои се тие:

Ѓумбир

Познат е како чудотворна намирница која изобилува со витамини и минерали кои ги извлекуваат отровите од организмот.

Лимон

Најдобро е секој ден да го започнувате со чаша млака вода во која ќе исцедите еден лимон. Со тоа ќе го поттикнете метаболизмот да работи, но и ќе помогнете во разградување на масните наслаги.

Зелен чај

Зелениот чај е полн со антиоксиданси кои го чуваат нашето тело од слободните радикали. Зелениот чај е одличен начин за хидратација доколку не сакате постојано да пиете само вода.

Морков

Морковот е еден од најмоќните зеленчуци за детоксикација. Тој е преполн со бета каротен и витамин А и има одлично дејство врз здравјето на кардиоваскуларниот систем и имунитетот.

Краставица

Краставицата ја поддржува функцијата на дигестивниот тракт и го чисти црниот дроб. Таа нѝ помага добро да се хидрираме и се однесува како природен диуретик, што значи дека му помага на телото да произведува повеќе урина за да се исфрлат токсините и другите отпадни материи од крвта и цревата.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време