Во време на пандемија: Како да го задржите карминот на усните

Поради сегашната пандемија на вирусот Ковид, вообичаената рутина за шминка претрпе многу промени, најмногу поради постојаното носење заштитни маски. Ви донесуваме неколку совети како карминот да не завршува на вашата маска или да се размачка на лицето.

  • Важно е да ги одржувате усните хидрирани, но не и мрсни или лепливи, па избришете го вишокот мелем.
  • Направете основа за кармин со моливче за усни. Исполнете ја целата површина на усните со молив.
  • Нанесете го првиот слој на кармин. Од моменталното неограничено снабдување со различни текстури на пазарот, мат кармините ќе останат најдобро, но исто така можете да ги пробате оние со повеќе сатенски завршетоци со следниве чекори.
  • На усните притиснете парче хартија и фиксирајте го карминот со проѕирен прав. Создава бариера што спречува пигменти и масла да бидат отпечатени на маската и дава мат финиш.
  • Повторете го последниот чекор ако е потребно.
  • Не заборавајте да понесете маска!
  • Користете хидратантни креми или мелеми навечер и оставете ја кожата да дише.

Прочитајте и: Отстранете ги акните на лицето со оваа домашна паста

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време