Витамини за убавина: Ако сакате убава кожа без брчки, сјајна коса и јаки нокти, еве што треба да користите!

За секоја жена се неопходни

Без разлика какви ви се цртите на лицето, ако кожата ви е чиста, затегната и блескава, косата бујна и јака, ноктите мазни и долги – вие сте убава и негувана жена

Доколку сакате еластична и чиста кожа, јаки нокти, сјајна и здрава коса, воведете ги овие витамини во вашата исхрана…

Пробиотици – здравите црева и добрата дигестија се основа за чиста и убава кожа. Токсините од храната, доколку останат во телото, се гледаат на лицето во форма на акни, пигментација и масен сјај. Во исхраната задолжително воведете природни антибиотици, како кисела зелка или туршија, но и кефир.

Рибино масло – ако немате омега 3 масни киселини во телото, кожата ќе ви биде сува, косата исто така сува и кршлива, без еластичност, а ноктите оштетени. Омега 3 масните киселини ќе создадат заштитен слој на вашата кожа и со тоа ќе ја одржуваат влагата во клетките на епидермисот.

Витамин Ц – сите знаат дека овој витамин е познат лек за превенција на настинки, но дали знаете дека тој успешно се бори со брчките, пигментацијата и ги зајакнува ѕидовите на крвните садови? Најмногу витамин Ц има во зелка, но и во лимон, портокал, ѓумбир…

Витамин Е – ја штити кожата од штетни ултравиолетови зраци, но го поттикнува и брзото зараснување на раните.

Витамин Д – Витаминот на сонцето го стимулира производството на колаген, кој ја подобрува еластичноста на кожата, спречува брчки и исто така ги минимализира акните.

Биотин или Б7 витаминот е заслужен за бујна и сјајна коса, но и за убави и јаки нокти. Овој витамин ја регулира работата на потните жлезди, што позитивно влијае врз лекувањето себореја.

Колаген – сочинува речиси една третина од сите протеини во нашето тело. Одговорен е за здравјето на зглобовите, внатрешните органи и крвните садови, како и за еластична кожа, јаки нокти и коса. По 25-та година, производството на колаген се намалува, поради што почнуваат да се појавуваат брчки на лицето.

Калциум – Калциумот не е потребен само за силни нокти и коски. Ако го има во дефицит, кожата исто така страда: се јавува пигментација поради нарушена функција на меланинот, епидермисот губи влага и може да дојде до воспаление. Покрај тоа, калциумот е одговорен за метаболизмот на клетките, на кои кога им недостига калциум им се забавува брзината на формирање, поради што кожата губи еластичност.

Витамин Б12 – Овој витамин е омилен помеѓу холивудските козметичари кои го препишуваат за да го забрзаат зараснувањето на кожата и да спречат воспаленија. Ако страдате од лош тен или пигментација, но витаминот Д3, хијалуронската киселина и калциумот се нормални, најверојатно станува збор за недостиг на витамин Б12.

Витамин Б9 – тоа е фолна киселина која се смета за „женски“ витамин. Тоа е така затоа што е одговорен за репродуктивната функција, помага да се роди здраво дете, намалувајќи ја веројатноста за развој на деформации на нервниот систем кај фетусот. Но витаминот Б9 не им е потребен само на трудниците. Според статистиката, неговиот дефицит се забележува секоја секунда. Се манифестира со постојан замор, губење коса и кожни проблеми. Фолната киселина ја забрзува делбата на клетките, што ја подобрува еластичноста на кожата, ја нормализира работата на потните жлезди, го зголемува растот на косата и нејзиниот сјај, ги зајакнува ноктите. Во комбинација со витамините Б6 и Б12 дава максимален ефект.

Липоична киселина – оваа киселина, без сомнеж, ќе им се допадне речиси на сите жени, бидејќи го олеснува губењето килограми. Резултатот се постигнува поради влијанието врз подрачјата на мозокот кои го контролираат апетитот. Киселината го намалува гладот и спречува таложење масти во црниот дроб. Покрај тоа, го штити нервниот систем и дава енергија.

Дерматолозите препорачуваат: 5 работи што можете да ги направите за вашата кожа
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X