Високи температури и вашите омилени кремови: Како да им го зачувате квалитетот на производите?

Нега на лице

Жешките денови се добра причина да размислите дали правилно ја чувате вашата козметика. Зошто? Бидејќи несоодветното складирање го скратува рокот на траење и квалитетот на козметиката.

Дали треба да чувам козметика во фрижидер?

Многу жени го поставуваат ова прашање. Се чини логично да ги ставите вашите скапи помади или креми на безбедно место, но тоа е заблуда која дури може да ви ја уништи подготовката. Чувањето во фрижидер е добро решение само за органски креми кои имаат брзо оксидирачки состав.

Во повеќето случаи, козметиката треба да се чува на температура од 5 до 25°C и тоа е јасно назначено на пакувањето. Меѓутоа, ако производите наменети за складирање на собна температура се стават на студ, тогаш некои растворени компоненти може да наталожат, што ќе влијае на конзистентноста на препаратот.

Исто така, козметиката не сака постојани температурни промени, па затоа постојаното ставање на ладно и вадење нема да им се допадне, туку ќе го промени нивниот состав и ефект.

Правилно складирање на козметиката во текот на летото

Правило 1: Не ја чувајте шминката во тоалет!

Тоалет? Во никој случај! Во тоалетот секогаш има многу влага, а доколку производот ја впие, ќе почнат да се развиваат патогени организми што може да доведе до иритација на кожата. Најбезбедно е да ја чувате шминката на некоја маса на страна или на масата за облекување, доколку ја имате. Во секој случај: на суво и темно место.

Правило 2: Цврсто затворете ги капачињата

Не заборавајте цврсто да ги затворите шишињата со шампони, балсами, гелови за туширање. Доколку не се добро затворени, секогаш може да бидат контаминирани со бактерии или мувла.

Правило бр. 3: Никогаш не оставајте парфем изложен на светлина

Парфемот исто така не ја сака бањата, ниту другите светли и влажни простори. Ако не е во оригиналната кутија, но изложен на сонце, може да го промени мирисот по неколку месеци. Прекумерната топлина ја оштетува и секоја козметика: активните состојки се уништуваат кога се прегреваат. Затоа, погрижете се вашите омилени креми да се подалеку од прозорецот.

Правило бр. 4: Чувајте ги производите со витамин Ц подалеку од топлина

„Термофоби“ се и серуми со витамин Ц. Аскорбинската киселина брзо се оксидира и се распаѓа во воздухот. Задолжително проверете го датумот на истекување: повеќето препарати со витамин Ц не треба да се користат доколку се отворени повеќе од една недела.

Фото: Getty Images

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време