Усните стануваат потенки со возраста, но еве како можеме да влијаеме на тоа

Природни решенија

Процесот на истенчување започнува уште во 20-тите години, по што усните губат околу 1 процент од нивниот волумен на годишно ниво. Ова е олеснето со нездрави навики како што се сончање без заштита и пушење, но може и да се забави.

Како што старееме, кожата се менува. Ова е едноставно природен дел од животот – сите старееме и нашите тела се менуваат поради тоа. Ова се случува често, а делот каде најчесто го забележуваме се усните.

Ако сте загрижени за губење на волуменот на усните, важно е да одредите што го забрзува овој процес, како и како можеме да го забавиме.

Зошто усните се истенчуваат?

Усните се тенки од истата причина што кожата се релаксира или ја губиме еластичноста: губење на колаген. Колагенот го одржува нашето тело заедно, тој буквално сочинува 30 проценти од телесните протеини и 70 проценти од протеините на кожата, објаснува д-р Роберт Раунтри.

– Причина број еден за стареење на кожата е губење на колаген. Кога ќе го изгубиме овој скапоцен колаген, структурниот интегритет на нашата кожа се намалува и вкупниот волумен се намалува. Во суштина, нашите усни се намалуваат со текот на времето – вели тој.

И, за жал, овој процес започнува порано отколку што можете да очекувате, веќе во вашите 20-ти и продолжува со загуба од околу 1 процент секоја година после тоа.

– Нашите тела секогаш го балансираат производството и распаѓањето на колагенот. Кога сме млади, нашите тела произведуваат повеќе колаген отколку што се распаѓаме. Оваа рамнотежа се менува како што старееме и регенерацијата на ткивата се намалува – вели д-р Гери Голденберг, професор по дерматологија на медицинското училиште Икан на Маунт Синај во Њујорк.

Уште полоша вест е дека постојат работи што го забрзуваат распаѓањето на колагенот, а овие се најчестите:

  • УВ-штета поради прекумерно изложување на сонце
  • Пушење
  • Недоволна хидратација
  • Лоша диета
  • Недостаток на спиење

Што можеме да сториме?

Ако сте загрижени дека ова ви се случува, постојат многу начини на кои можете да помогнете во одржување на поцелосни, поздрави усни.

Земајте додаток на колаген

Може да земете хидролизирани колагенски пептиди за да му помогнете на вашето тело да го подобри своето природно производство. Додатоците на колаген делуваат со поддршка на фибробластите на вашите клетки. Овие се делови од клетките кои всушност создаваат колаген и еластин. Истражувањата покажуваат дека овие колагенски пептиди се способни да ја поддржат еластичноста на кожата, хидратацијата и дермалната густина на колаген.

Заштитете ги усните и од сонцето

Заштитата на усните од сонцето е подеднакво важна како и заштитата на лицето. Побарајте производи што имаат физичка „брана“ или хемиски соединенија на титаниум оксид и цинк оксид. Некои содржат други навлажнувачки активни состојки, како што е хијалуронска киселина, за хидрирање и измазнување на усните.

Пробајте производи со „исполнетост“

Кармините, сјајот и етикетите „plump“ се многу популарни во последно време и со добра причина – тие навистина делуваат. Но, внимавајте нивниот ефект да биде само надворешен и краткотраен, а за внатрешни промени да се грижите за диета со доволно хранливи материи, здрав сон и отфрлање на пороците како цигарите кои го намалуваат протокот на кислород до усните.

Пијте доволно вода

Постои причина зошто вие и професионалците за нега на кожата ве охрабруваат правилно да хидрирате: пиењето препорачани дози на вода буквално го згуснува вашиот кожен слој.

Прочитајте и: 8 намирници кои можат да бидат одговорни за сјајот на вашата кожа

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време