Темните подочници ќе станат минато со помош на овие трикови

Домашни третмани

Пробавте сè, но сè уште нема начин да се ослободите од темните кругови? Затоа ви предлагаме некои од овие природни рецепти кои ќе ви помогнат да ги намалите темните кругови под очите, но и подуеноста.

Еве како да се ослободите од темните кругови:

Кесички од зелен чај

Ставете ладни кесички со сварен зелен чај на очите и држете ги неколку минути. Вашите „уморни“ очи ќе бидат особено благодарни за ова, затоа што кофеинот, кој го има во овој чај, ги стеснува крвните садови под очните капаци и го намалува црвенилото. Покрај тоа, зелениот чај дополнително ќе ја затегне кожата под очите.

Ладно млеко

Потопете памук во ладно млеко и ставете го на очните капаци и темните кругови. Киселината од млекото ќе ја омекне и дополнително ќе ја храни вашата кожа. Млекото содржи и протеини, ензими, аминокиселини и антиоксиданти, кои ја зајакнуваат и ја обновуваат оштетената кожа.

Парчиња краставица

Општо е познато дека краставиците содржат антиоксиданти кои ја намалуваат иритацијата, но кога зборуваме за темни кругови, трик е да се користат екстремно ладни краставици. Чувајте ги круговите краставици на очите до пет минути, а ефектот на ладење значително ќе го намали отокот.

Спијте на грб

Спиењето на стомакот и колковите предизвикува течност да се акумулира под очите во текот на ноќта, што влијае на формирање на темни кругови и оток. Затоа, спијте на грб и ако е можно на поголема или две перници.

Пијте повеќе вода

Водата помага да се ослободите од токсините од телото и исто така да се намали количината на сол што се акумулира под очите. Едноставно, зарем не?

Отстранете ја шминката

Бидете сигурни дека ја отстранувате целата маскара и сенката за очи при отстранување на шминка. За областа околу очите, користете производи наменети за областа на очите за да го направите тоа детално.

Прочитајте и: Лекувајте однатре: Диета против акни

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време