Суви усни: 10 совети за заштита на усните во зима

Како да се ослободите од сувите усни и нивното лупење за време на студената сезона?

Со почетокот на зимата, луѓето се соочуваат со проблем на сувост на усните. Понекогаш усните се толку суви што на нив се појавуваат пукнатини со длабоки рани. Не гризете ги, наместо тоа однесувајте се нежно кон нив: слушнете 10 едноставни совети кои ќе ви помогнат да ја поминете оваа зима безболно, со убави, здрави усни.

Користете мелем за усни пред да го измиете лицето

Пред миење, нанесете навлажнувачки мелем на усните за да ги заштитите од сушење: средства за чистење може да содржат салицилна киселина или бензоил пероксид, кои дејствуваат агресивно на кожата, нарушувајќи го нормалното ниво на pH.

Бадемово масло

Бадемовото масло содржи слободни радикали неопходни за здравјето на кожата, витамини А, Е, кои ги штитат клетките од надворешни влијанија, стареење и дехидрација. Побарајте производи за усни со масло во составот, а лупењето на кожата ќе биде значително помало.

Навлажнувач

Жителите на урбаните средини често го користат овој уред за одржување на потребното ниво на влажност во куќата. Сувиот воздух во просторијата ја суши кожата на лицето и усните. Направете правило да ја одржувате навлажнувачката крема преку ноќ за да ја одржувате кожата хидрирана.

Маска од краставица

Ако имате болни, испукани усни, пробајте свежа маска од краставица: Нанесете неколку тенки парчиња на раната само 10-15 минути. Ова ќе ви помогне да ги навлажнете и смирите усните.

Пилинг за усни

Препорачливо е да се направи пилинг за усни барем неколку пати неделно за да се исчисти од кератинизирани лушпи кои се мешаат во нормалната размена на кислород. Можете да користите готови пилинзи или да го направите производот сами со шеќер и мед: со мешање на состојките во еднакви пропорции. Некои луѓе ги тријат усните со обична четка за заби, што е исто така прифатливо.

Не ги лижете усните

Оваа навика е одлична за сушење на усните: кога ги лижеме, нашата плунка, која содржи киселини наменети за варење, излегува на кожата и предизвикува иритација и сувост. Покрај тоа, во процесот на испарување на влагата, во овој случај плунка, кожата станува многу дехидрирана.

Дишете преку нос

Кога дишеме преку устата, кожата на усните поактивно ја губи влагата. Не мора да ги исушите понатаму, па обидете се да дишете преку нос.

Пијте повеќе вода

Тука сè е јасно: треба да пиете вода за да го одржите вашето тело хидрирано одвнатре. Водата ги започнува сите метаболички процеси, го забрзува метаболизмот, ја чисти кожата, исфрлајќи ги токсините од телото.

Користете производи со заштитен фактор

Користете SPF за да ги заштитите усните од лупење и сувост. Ако тие се веќе воспалени, тогаш во овој случај подобро е да не се користат такви средства со цел да се избегне дополнителна иритација на кожата.

Шеа путер и храна богата со маснотии

Шеа путерот совршено ја храни и навлажнува кожата, ги прави усните свилени мазни, дава светлосен сјај и пријатна арома. Обидете се да внесете повеќе масна храна во вашата исхрана: црвена риба, авокадо, ореви, масла. Тие содржат здрави масти кои нема да ѝ наштетат на вашата фигура, но ќе го подобрат вашето здравје.

Прочитајте и: Ви пречат лузните? Ова се состојките во кремите на кои треба да обрнете внимание

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време