Ослободете се од темните дамки: Еве како да ги отстраните на природен начин

Нега на кожа

Флеките на кожата најчесто настануваат како последица на долгото изложување на сончевите зраци. Највоочливи се на лицето, но често се јавуваат и на рамената, вратот и грбот.

За среќа, постојат природни начини да се решите од нив. Не морате да користите никакви скапи козметички третмани, ниту крем.

Зошто се јавуваат темни флеки на кожата?

Како најчест причинител на темните флеки на лицето обично се наведува долготрајното излегување на сончевите зраци, при што доаѓа до зголемена работа на меланоцитите, покрај кој се јавуваат непривлечни депигментации на кожата на рацете, нозете или лицето.

Секако, тоа не е единствена причина поради затоа што голема улога имаат годините и генетиката, па поради тоа најмногу мака се јавува кога е во прашање нивното покривање.

Постојат неколку природни начини да се решите од темните флеки настанати од сончањето, но пред било какви примени, секако е добро да се посоветувате со дерматолог.

Незаменливиот магдонос

Оваа билка се покажа како многу ефикасно средство која совршено ги отстранува сончевите пеги, акните и флеките на лицето и кожата. Најефективен е ако се користи како лосион, а еве како да го подготвите: 25 грама свежи листови магдонос прелијте ги со 2 децилитри вода и варете додека не зоврие, па оставете го на страна покриено да се излади. Потоа добро се исцедете и добиената течност промешајте ја со 3 децилитри минерална вода која претходно била оставена во чаша да се проветри.

Истурете го лосионот од магдонос во стаклено шише и чувајте го во фрижидер. Користете го наутро и навечер за чистење на лицето. Пегите и флеките на лицето прво ќе исчезнат, а потоа целосно ќе исчезнат доколку овој лосион се користи секојдневно.

Можете да направите и маска од магдонос, која не само што ќе ги отстрани флеките и пегите на кожата, туку ќе и ја врати еластичноста. За неговата подготовка се неопходни свежи листови и стебла од магдонос, ако маската се приготвува напролет, или коренот, ако се прави наесен.

На претходно исчистеното место нанесете околу две лажици мелен магдонос и оставете да делува околу половина час. Исплакнете со ладна вода, а потоа нанесете хидратантен крем.

Пробајте црна ротквица

Црната ротквица е одлична за отстранување на митесерите или лузните од акни од кожата. Добар е и за отстранување на флеките од сонце.

Маската се подготвува така што на ситно ренде се рендаат 30 отсто свежа црна ротквица, а потоа се меша со 2 децилитри јогурт. Претходно исчистеното лице покријте го со газа, а потоа нанесете ја маската и оставете да делува околу половина час. После тоа, измијте го лицето со вода. Постапката повторувајте ја еднаш неделно најмалку еден месец, додека не исчезнат флеките на лицето од сонцето.

Отстранете ги флеките со сок од лимон

Лимонот содржи киселина, која ефикасно ги избелува темните пеги и флеките на лицето, но мора да се нанесува редовно. Сепак, честото нанесување лимонов сок на кожата може да предизвика иритација проследена со непријатно чувство на печење, па за да се избегне тоа, треба да се помеша со малку мед и да се нанесе како маска.

Постапката е многу едноставна: исечете го лимонот на тенки парчиња и секојдневно тријте ги местата погодени од пеги и дамки или измешајте лимонов сок со лажичка мед и нанесете на сите проблематични области. Оставете го да делува околу половина час и потоа измијте го со млака вода.

Сокот од компир е ефикасен

Сокот од компир содржи ензим кој ја осветлува кожата. Пегите на кожата на лицето најдобро се масираат со свеж компир, додека оние на рацете најдобро се отстрануваат со нанесување пакување рендан компир. Доколку на вашето лице се појават флеки по изложување на сонце, следнава маска ќе ви помогне:

Изрендајте еден среден компир на ситно ренде, па додадете половина лажичка маслиново масло, лажица свежо млеко и лажичка трици, па измешајте додека не се добие изедначена паста. Нанесете ја маската на претходно исчистената кожа и оставете ја да делува најмалку 20 минути. После тоа, исплакнете со млака вода, а потоа масирајте во сурутка или кисело млеко.

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време