Производи кои ја оштетуваат кожата

Одбегнувајте ги

Што да исфрлите од исхраната?

Млеко

Човекот е единствениот цицач кој пие млеко за време на неговиот живот. Иако на почетокот беше наменето само за хранење на потомството, затоа, покрај протеините, мастите и јаглехидратите, тоа содржи и супстанции кои го забрзуваат растот и развојот. Дури и млекото на домашните крави содржи неколку десетици хормони и биолошки активни молекули. И лактозата (млечен шеќер) ја стимулира синтезата на инсулин, што дополнително го засилува ефектот на стероидите на кожата. Затоа, тоа влијае на нашите хормонални нивоа, предизвикувајќи проблеми со кожата.

Шеќер

Шеќерот и храната што го содржи во големи количини ја прават кожата склона кон стареење и оксидативни процеси. Шеќерот има можност да се врзува за протеините во кожата и да формира штетни молекули кои го оштетуваат колагенот и еластинот, благодарение на што нашата кожа ја задржува цврстината и еластичноста, го забрзува природното разбивање на овие влакна, тие стануваат суви и кршливи, што доведува до формирање на брчки. Слатките колачи, мафини и слатки треба да бидат исклучени од исхраната.

Алкохол

Важен фактор за здрава и убава кожа е соодветна и добра хидратација. Друга причина за дехидрација и, како резултат на тоа, сува кожа – алкохолни пијалаци. Консумацијата на алкохол, особено алкохолот што содржи шеќер, треба да се намали, или уште подобро, целосно да се прекине. Чаша вино е најбезбедно нешто што можете да си го дозволите на забава. И не заборавајте да пиете вода во текот на вечерта.

Сол

Премногу натриум во организмот може да биде главната причина за сувата кожа. Ако злоупотребувате солена храна, кожата станува сивкава и лушпеста. И тоа е непријатно не само од естетска гледна точка, пилингот може да предизвика и акни и разни воспаленија: нечистотија и микроби влегуваат во микро пукнатините, што повлекува најпријатни последици. Покрај тоа, солта ја задржува водата во телото, што може да предизвика едем.

Прочитајте и: Едноставен трик со чија помош ќе имате погусти и подолги трепки!

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време