Пробајте: Маска за лице од портокал и сода бикарбона за блескава кожа

Направи сама

Сода бикарбона е бомба за ексфолијација на кожата и за отстранување на црнките. Додавајќи малку сок од портокал, ќе ги затегнете порите и природно ќе ја избелите кожата благодарение на витаминот Ц во составот на портокалот.

Подготовка:

  • Измешајте една лажица сода бикарбона со една лажица сок од портокал за да добиете густа смеса.
  • Нанесете тенок слој на лицето, вратот и на деколтето. Ќе почувствувате пецкање, но тоа е зашто маската дејствува. Оставете ја да стои 20 минути.
  • Намокрете ги врвовите од прстите и тријте со кружни движења за дополнителна ексфолијација.
  • Исплакнете го лицето и уживајте во неговиот свеж сјај.

Напомена: Може да забележите мало црвенило по миењето, но тоа ќе исчезне за кратко. Оние со осетлива кожа може да ја остават маската да дејствува пократко време.

Фото: Getty Images

Фото: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време