Пилингот е чекор за нега што не треба да го прескокнувате

Негувана кожа

Еден од чекорите за нега на кожата што многумина го прескокнуваат е пилинг на кожата. На кожата лошо влијаат секојденвните надворешни фактори како што се загадувањето на воздухот, временските услови како студ, ветер или сонце, но и производите што ги користиме на кожата секој ден. Сите овие околности влијаат на кожата, па затоа има акни, мрсна кожа, дехидрираност, запушени пори и сив тен, за среќа постои пилинг.

Пилингот ги отстранува мртвите клетки на кожата, правејќи ја помека, посјајна и подготвувајќи ја за хранливи материи од креми и серуми.

Каков пилинг да изберете?

Кога зборуваме за пилинг постојат два вида – механички пилинг и хемиски пилинг.

Што е механички пилинг на лицето?

Механички пилинг е класичен пилинг кој содржи гранули и го отстранува површинскиот слој на кожата со абразивни честички. Големината и текстурата на гранулите зависи од производителот. Не секој одговара на иста големина. Постојат жени кои сакаат благ пилинг, што би значело дека гранулите што ги има се помали и поретки, додека оние други претпочитаат груби пилинзи кои често оставаат мало црвенило веднаш по третманот. Ниту еден избор не е нужно погрешен, зависи само од тоа што сакате да постигнете и каков вид пилинг одговара на вашата кожа. Исто така, внимавајте пилинзите со поголеми и погруби гранули да не се користат премногу често. Во зависност од кожата, еднаш во 7 или 10 дена е сосема доволно. Можете да користите пилинг со мека текстура малку почесто, и колку често можете најдобро да процените сами во зависност од потребите на кожата. Без оглед на чистењето што ќе го одберете, не бидете груби на кожата. Нежна масажа со кружни движења е идеална кога користите пилинг. Затоа, бидете внимателни со моќта на триење и времето во кое го масирате пилингот за да не ја иритирате кожата. Ако имате многу чувствителна кожа, не претерувајте со пилингот.

 

Што е тоа хемиски пилин за лице?

Хемиските пилинг се всушност различни киселини. Нивната сила зависи од тоа дали се киселини за професионални третмани или оние што можете да ги направите дома. За разлика од механичкиот пилинг, кој ги отстранува мртвите слоеви на кожата со абразивни честички, хемискиот пилинг стимулира пилинг на клетките и создавање нови клетки на кожата. Најпознатите состојки во хемискиот пилинг се АХА и БХА киселините. Во производите за нега на кожата во домот, тие доаѓаат во помали концентрации, што ги прави безбедни за домашна употреба. Постојат низа предности при употреба на киселини, а само некои од нив се: измазнување на кожата, ублажување на неправилности и лузни на кожата, дејство на хиперпигментација, правејќи го тенот посветол и посјаен. АХА киселините успешно ќе го отстранат површинскиот слој на мртвите клетки, додека БХА киселините продираат подлабоко во кожата и имаат антибактериско и антиинфламаторно дејство. Колку често и во кој концентрат да ги користите, зависи од кожата. Кога станува збор за хемиски пилинг, постојат такви што можете да ги користите секој ден или оние што се доволни за употреба еднаш во 7 или 10 дена.

Откако ќе направите еден од овие два пилинзи, време е да ја хидрирате кожата. Пилинг е првиот чекор во рутината за нега на кожата. По пилингот, можете да користите серуми, маски или хидратантни креми кои ќе ја вратат влагата во кожата. И идеално време за негување на вашето лице е откако ќе направите пилинг на сите мртви клетки.

Најважно е да ги слушате потребите на кожата. Мрсната кожа бара почеста ексфолијација, додека премногу често користењето на чувствителна или сува кожа може да направи повеќе штета отколку добро. Дефинирајте го видот на кожата и нејзините потреби и организирајте рутина што ќе биде идеална за вас. Следете како кожата реагира на производите бидејќи нема идеални и универзални формули, освен кога станува збор за редовно чистење и хидратација.

Прочитајте и: 5 совети за шминкање за девојки со сини очи

 

ФОТО: Getty Images

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време