Пет совети како да постигнете одличен и природен изглед без многу напор

Шминкерката Кејти Дено вели дека не се двоумете да пробате природни производи и слободно експериментирајте. Таа исто така истакна дека е многу важно да се користи природна маскара.

Чистата и природна шминка станува сè попопуларна. Козметичките брендови сè повеќе ги промовираат овие производи. Тие имаат ефикасност и моќ на задржување.

– Секогаш чувствував дека можеме да направиме подобро за себе и за планетата. И, сега индустријата за чиста убавина е фантастична и нема причина да не се испроба. Природниот пазар е толку голем, можете да најдете сè што ви треба – вели експертот за убавина и шминкерка Кети Дено.

Еве ги нејзините пет совети како да постигнете едноставен и сјаен изглед користејќи природна шминка.

1. Пронајдете ги вашите производи

Ако се двоумите дали да пробате нешто друго, Демно ве советува дефинитивно да експериментирате.

– Сè е во врска со читање рецензии и гледање на производи објавени од професионални шминкери. Научете од други луѓе кои го разбираат ова прашање. Информирајте се и не плашете се да експериментирате – вели Дено.

2. Прифатете ги „несовршеностите“

Многу брендови промовираат дека лицето не треба да биде покриено со пудра или коректор. Шминката не е за усовршување на кожата, туку за уметност на цртање на лицето.

3. Природна маскара

Додавањето слој на маскара може да ги разубави и отвори очите како и да ги направи поголеми, а користењето природни е од голема важност. Истражувањата покажаа дека употребата на природни производи за очи е многу важна бидејќи областа околу очите најлесно ги апсорбира хемикалиите што доаѓаат во контакт со таа област.

4. Користете мелеми

Користете природни мелеми затоа што тоа е нешто што обично го применувате неколку пати на ден. Тие се одлични за почетници и лесни за примена. Пронајдете таков што добро ви одговара и кој ви се допаѓа.

5. Сакајте го сјајот

Тоа помага да додадете димензија и да го подигнете изгледот. Ако имате мрсен тен, прифатете го тој природен сјај и уживајте во него, а ако имате сува кожа можете да користите различни креми за да постигнете поголем сјај, вели Дено.

Прочитајте и: Како да користите ролер за лице?

 

ФОТО: Getty Images

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време