Овој начин на шминкање брише 10 години од лицето: Променила едно нешто и никој не можел да ја препознае!

Вредни совети

Колку производи и да користите и колку и да одите на третмани, доколку не се шминкате на правилниот начин, сите напори „паѓаат во вода”.

Кај изборот на шминка колку што е важен начинот на нанесување, толку е важна и текстурата на самиот производ. Правилниот избор може да го трансформира целиот изглед и да избрише дури 10 години од лицето.

Променете само едно нешто, начинот на кој до сега сте ја нанесувале шминката и ќе изгледате потполно различно, одморено и блескаво. Едноставни чекори водат до феноменални резултати.

Овие совети вреди да се запомнат:

Подлога за фини линии

Прв и неизбежен чекор во шминкањето на секоја жена. Подлогите содржат мазни силикони кои ги пополнуваат и ги омекнуваат фините брчки и линии што предизвикуваат кожата природно да ја одразува  светлината и сјајот. Покрај тоа, подлогата овозможува лесно и ефикасно нанесување на пудрата како и полесно изедначување.

Течна пудра, а потоа коректор

Некогаш е потребно да покриеме само пар проблематични области, како дамки од сонце и црвенило околу носот, па првиот инстинкт е најпрво да се користи коректор па потоа течна пудра, но многу подобра опција е да постапите обратно.

Користете ги оние кои содржат исклучиво хидратантни состојки и кои се формулирани за стареење на кожата. Потоа, нанесете коректор на области на кои им е потребна поголема покриеност.

Кога станува збор за коректор, користете пигментирани формули кои не се премногу течни. Да би го нанеле, нежно тапкајте на потребната област.

Сенка за очи

Сенката за очи има голема моќ во создавање на младешки изглед. Предноста дајте им на блескавите сенки.

Не прескокнувајте го хајлајтерот

Создадете ефект на совршена кожа така што ќе нанесете хајлајтер веднаш над јаболконите.

Свеж излед благодарение на руменило

За руменило, користете кремасти текстури во посветли нијанси на розево.

Внимателно со изборот на кармин

Кожата на усните е тенка и на неа нема лојни жлезди, и како резултат линиите стануваат видливи. Приликата го одбира карминот, најдобро е да се одлучите за оние кои содржат хидратантни состојки, како глицерин и шеа путер.

Најдобра боја? Нежна, но ефективна, розева или крем, кои одговараат на секој тен.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време