Овие лоши навики ве прават да изгледате многу постари отколку што навистина сте

Обрнете внимание

Никој не сака да изгледа постаро одошто е и обично сите се обидуваме да изгледаме помладо. Но, процесот на стареење е едноставно неизбежен. Постојат голем број на производи против стареење кои помагаат да ги спречите првите знаци на стареење во вашите 20-ти, како и оние „чудесни“ што ги бришат брчките, но за да не мора прерано да посегнете кон нив, ослободете се од овие лоши навики кои дополнително го забрзуваат стареењето.

Не користите крема за сончање

Првото правило за заштита на вашата кожа од предвремено стареење е редовно да користите крема за сончање, не само во текот на летото. УВ зраците продираат дури и кога е облачно и го намалуваат нивото на колаген и еластичност на кожата што доведува до брчки.

Премалку спиете

Спиењето за убавина не е мит и навистина би било пожелно за вашиот младешки изглед, но и здравје, доколку спиете најмалку 6 часа секоја вечер, а идеално би било 8.

Не јадете доволно овошје

Малку се оние кои секој ден јадат 200 до 300 грама овошје, што е едно од клучните правила за здравјето, но и за убавиот изглед. Овошјето е богато со витамини и антиоксиданти кои ѝ помагаат на кожата да остане млада подолго.

Јадете премногу шеќер

Дури и ако сте се откажале од слатки, можно е да претерате со дневниот внес на шеќер скриен во најразлична неочекувана храна како тестенини и кечап. Затоа, секогаш внимателно прочитајте ги етикетите на производите што ги купувате, ако не сакате шеќерот да има лош ефект врз вашиот изглед.

Пушите

Пушењето негативно влијае на целото тело, така што не само вашето лице ќе претрпи штета. Но, цигарите секако го забрзуваат појавувањето на брчките.

Пиете премногу алкохол

Постои причина зошто на денот после пиење изгледате полошо од кога било. Алкохолот го намалува нивото на антиоксиданти во кожата и ја дехидрира, што доведува до намалување на еластичноста и го забрзува појавувањето на знаци на стареење.

Не пиете доволно вода

Хидратацијата на кожата однадвор е исто толку важна како и однатре. Затоа, ако сакате да изгледате младо подолго време, обидете се да пиете барем 2 литри вода секој ден, а тоа ќе има корисен ефект врз целото тело.

Вие сте под голем стрес

Стресот има голем број негативни последици, но понекогаш е навистина тешко да се избегне. Единствено што можеме да ве советуваме е да се обидете сами да пронајдете некој начин да се ослободите од него, а некои од популарните методи што луѓето ги користат за да се ослободат од стрес се медитација, вежбање или кое било хоби што ви одговара.

Прочитајте и: Домашна нега: Пилинг од кафе што можете да го направите сами

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време