Овие 3 производи се клучни за нега по 40-тите: Ова е единствениот начин да ја зачувате својата младост!

Совети од дерматолози

Поголема нега на кожата по вашиот 40-ти роденден е нешто што за кое не се дискутира.

Производството на колаген и еластин се намалува со возраста, а обновувањето на клетките е побавно. Како резултат на тоа, кожата е повеќе склона кон оштетување и брчки и релаксација на мускулите. Затоа, неопходно е да се вклучат овие производи во рутината за нега. Колку порано започнете, толку порано ќе добиете резултати.

Сите дерматолози се согласуваат, ова е свето тројство кога станува збор за борба против брчките:

Крема со заштитен фактор

Изложеноста на сонце е главна причина за предвремено стареење на кожата. УВ зраците го забрзуваат формирањето на брчки, како и флеки на кожата. Користете ги оние креми кои имаат состојки како што се цинк оксид или титаниум диоксид.

Овие формули содржат помалку хемикалии. Нанесете го пред шминка или секој пат кога ќе ја напуштите куќата.

Прочитајте и: 10 намирници за младешки изглед: Гарантираат повеќе колаген и сјајна кожа!

Ретинол

Ретинолот е дефинитивно најмоќната состојка кога станува збор за забавување на процесот на стареење.

Ако не е дел од вашата нега, се забавува растот на нови клетки, што резултира во потенка кожа која е склона кон брчки.

Кремите кои имаат ретинол како нивна главна состојка се клучот за враќање на сјајот и еластичноста на кожата. Се нанесува секоја вечер пред спиење. На овој начин, кожата ќе ја апсорбира и ќе ги искористи сите придобивки што ги носи со себе.

Серуми

Серумите се многу поконцентрирани од кремите, така што тие ќе дадат побрзи и поефикасни резултати во нега на кожата. Оние што содржат антиоксиданти се најдобриот избор, бидејќи тие ќе ги спречат оштетувањата и лошото влијание од животната средина.

Серумите богати со антиоксиданти најдобро е да се применуваат наутро, по чистење на лицето, бидејќи кожата е „најранлива“ во текот на денот.

Дерматолозите ги препорачуваат верзии што содржат зелен чај бидејќи неговите антиоксиданти најдобро го намалуваат појавувањето на брчките.

Нега на кожа: Што можете да направите без да одите на козметичар?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време