Нека остане се’ на свое место: Беспрекорна шминка и на плус 40 степени!

Шминкерите советуваат

Ако мислите дека високите температури и шминката не одат заедно, се лажете

Она што ви е неопходно, не само налето, туку и за време на останатите сезони е добрата нега и хидратација на кожата. Пред да нанесете каква било шминка, одберете лесен крем со заштитен фактор. Заштитата на кожата е многу важно, бидејќи го спречува нејзиното сушење и прерано стареење.

Еве како во топлите денови шминката да ви остане на свое место и да изгледа како штотуку да сте ја нанеле на лицето…

Одберете добар прајмер

Основата ќе направи шминката да остане на свое место во текот на целиот ден. Таа е многу важен чекор во шминкањето, особено налето.

Следниот чекор е тенот

Во текот на врелите денови, наместо пудра, вашиот избор нека биде тониран крем. Ќе ви даде солидно покривање, а нема да направи порите да ви се затворат и кожата да престане да дише.

Одбегнувајте премногу сјај на лицето

Шминкерите се сложуваат во едно нешто: сенките со светки се резервирани за постудени денови, па пожелно е да ги одбегнувате во летниот период.

Сетување

Пудрата за сетување е задолжителен чекор доколку планирате да носите шминка цел ден.

Наместо кармин, одберете суптилен сјај

Последното нешто што го сакате за време на летните денови е чувството на тежина на лицето, па затоа сјајот е идеален избор.

Пробајте ја водоотпорната верзија на омилените производи

Во последно време постои голем број вакви производи, па нареден пат кога ќе купувате шминка, наместо обична, одберете ваков тип маскара и без проблем ќе можете да ја носите во текот на целиот ден.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време