Нега на кожа: Што можете да направите без да одите на козметичар?

Домашни третмани

Знаеме дека одењето во салон заштедува време и дека во брз и стресен секојдневен живот полесно е да имате козметички експерт кој, барем еднаш месечно, ќе се грижи за нас и ќе се грижи за сите потреби на нашата кожа.

Меѓутоа, сега кога е препорачливо да бидете дома и кога имате време да заштедите, посветете се на нега на кожата. Негата на кожата може да биде едноставна, но и повеќе од ефективна надвор од салоните за убавина, и еве како…

Прочитајте и: На кој начин долгиот престој во затворено влијае врз вашата кожа?

Чистење на лицето

Фактот дека не користите шминка во овој период не значи дека хигиената на лицето треба да се занемари, напротив, ви дава можност да се посветите на тоа на поправилен и детален начин. За почеток, не заборавајте да го исчистите лицето наутро и навечер, затоа што и покрај тоа што не користите шминка, целата нечистотија и мртвите клетки на кожата сè уште се акумулираат на неа.

Негата на кожата започнува со соодветно чистење. За чистење на лицето, најдоброто нешто што треба да направите е да имате мицеларен раствор што одговара на вашиот тип на кожа и најдобро и најефикасно ќе ја исчисти целата нечистотија од вашето лице.

Ако тоа не е случај, не очајувајте, бидејќи исто така можете да го исчистите лицето со миење, со употреба на топла вода и неутрален pH производ, што ќе биде нежен за вашата кожа. Ова го потенцираме затоа што повеќето сапуни се прилично агресивни на кожата и можат само да ја исушат и да предизвикаат проблеми со кожата.

По миењето, не заборавајте да го избришете лицето со специјален пешкир што не го користите за да ги бришете рацете и нежно да го допирате на вашата кожа за да ја соберете целата вода од неа. Не е добра идеја да го оставите вашето лице само да се исуши, бидејќи ова само ќе ја исуши кожата уште повеќе.

Ексфолијација на лицето

Пилинзите за лице што се користат во салони за убавина, обично се хемиски лпилинзи, кои само експерт може да ги изврши, затоа што ако не се направат правилно, тие можат да бидат многу агресивни на кожата и да предизвикаат несакани реакции. Затоа, за разлика од тоа, ексфолијацијата на лицето во домашни услови, со помош на производи што веројатно ги имате дома е и повеќе од посакувана и безбедна.

Ако имате исклучително сува кожа, предлагаме да избегнувате пилинзи со гранули или зрна шеќер, ситно семе, кафе или житни култури во прав и да користите течни пилинзи. Се препорачува ексфолијација на лицето да се прави еднаш неделно, бидејќи премногу честата употребата може да ја направи кожата преосетлива.

Парење на лицето

Препорачуваме да воведете парење лице во вашата рутина за убавина најмалку еднаш неделно. Тоа ќе ги исчисти длабоките пори и ќе го омекне површинскиот слој на кожата.

Нега на усните

Негата на кожата исто така вклучува и нега на усните. Усните се како лицето на собна температура, склони кон сушење, па можете да ги негувате на ист начин. Можете да направите чистач за усни со шеќер и мед. Направете мешавина од кристален шеќер и мед, нанесете ја на усните и нежно тријте ја со прстите. Шеќерот успешно ќе ја отстрани мртвата кожа од нив, додека медот уште повеќе ќе ги хидрира.

Домашна нега: Како да го отстраните гел-лакот (ВИДЕО)

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време