Направи сама: Мирислив пилинг од кафе за свиленкаста кожа!

Едноставно и ефективно

Не треба многу да се зборува за придобивките од отстранување на мртвите клетки на кожата, т.е. ексфолијација, постојат безброј техники и средства што се нудат, и можно е да направите ваша домашна варијанта.

Кожата од која се отстранети мртвите клетки е мека и свиленкаста на допир, бидејќи ексфолијацијата ја подобрува нејзината текстура и ја прави кадифена. По отстранувањето на слоевите на мртва кожа, нивното место ќе го заземат целосно нови клетки што ќе ве направат да изгледате посвежи. Затоа нема причина зошто да не ѝ овозможите на кожата еден миризлив пилинг по што ќе заблеска.

Природниот домашен пилинг може да се направи многу лесно, а кога станува збор за пилинг на телото, најчесто се користи сол, шеќер или палента, заради текстурата што механички темелно ги отстранува мртвите клетки на кожата.

Истиот ефект може да се постигне со мелено кафе или талог од подготвеното „турско“ кафе. Талогот на кафе најдобро се меша со есенцијални масла кои имаат можност дополнително да го намалуваат целулитот.

Пилингот секако е погоден за употреба на кожата на целото тело, додека се препорачува да го оставите неколку минути на деловите каде е видлив целулитот. Ако имате чувствителна кожа, не заборавајте да го триете нежно за да избегнете непотребна иритација или црвенило.

View this post on Instagram

So I received this package from @thebeautycoindia few days back and I myself wanted to try their scrubs and now that I have tried and tested, here’s my review: A coffee scrub can help slough off your dead skin cells. Caffeine is a stimulant and will stimulate your skin the same way it stimulates your heart rate. Their coffee scrubs comes in a 200gm pack and it came with a fancy packaging. The best part about this scrub is that they are made using skin friendly natural ingredients. It contains natural oils which deeply moisturizes your skin for naturally soft and smooth skin. I tried their #coffeesugarscrub and I loved it. It is truly an amazing scrub. I will be trying their #mangoscrub soon. You can get yours from @mynykaa @amazondotin @flipkart #coffeescrub #scrubs #bodyscrub #facescrub #coffeesugarscrub #thebeautycompany #skincare #skincareforwoman #skinfriendlyproducts #natural #naturalproducts #blogger #delhiblogger #review #honestreviews #reviewonscrubs #postmakeslikes26

A post shared by Ankita Khanna (@ankita_khanna9) on

За да го подготвите пилингот ви е потребно: 

  • 1 чаша мелено кафе или талог
  • 1/2 чаша ладно цедено масло по ваш избор (препорачуваме кокосово)
  • 10-15 капки есенцијално масло од портокал, рузмарин или чемпрес
  • за подобар ексфолирачки ефект, се препорачува додавање на шеќер

Ексфолиацијата не треба да се користи повеќе од еднаш неделно за да не се оштети премногу кожата. Понекогаш е подобро да се остави кожата сама да се опорави. Ако имате чувствителна и сува кожа, треба да се третира со пилинг на секои 15 дена или слично. Луѓето кои имаат над 30 години не треба премногу често да користат пилинзи на телото, но подобро е да користат лосиони и природни масла.

Прочитајте и: Маска од кечап и овошен шампон: Необични рутини за убавина на познатите личности

 

ФОТО: Getty Images, Instagram

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време