Најважниот дел од рутината за нега на кожата е всушност овој едноставен чекор

Совети од експерти

Хидратацијата на кожата е една од најважните делови во секоја рутина за нега на кожата, но може да биде тешко да се открие кој тип на хидратантна крема да се избере и како целосно да се искористи тоа.

Зошто хидратантна крема е толку важна?

Хидратацијата е клучна за способноста на вашата кожа да се регулира самостојно. Иако прекумерното производство на масло може да предизвика воспаление, може да предизвика и сувост. Хидратацијата на лицето може да ги намали шансите за развој на екстремна сувост или маснотија, според Медицинскиот центар на Универзитетот во Тенеси.

Иако е вообичаена заблуда дека луѓето со акни не треба да додаваат повеќе влага на кожата, навлажнувајќи ја кожата двапати на ден наутро и навечер по чистењето, всушност може да го намали прекумерното производство на маснотии во кожата и да ги намали акните. Според козметичкиот дерматолог, д-р Хајди Валдорф, добро навлажнета кожа е поверојатно да ја контролира маснотијата самостојно.

„Здравата кожа ја задржува влагата и сама се лупи, е мека на допир и добро ја рефлектира светлината“, рече Валдорф. Користењето хидратантен крем исто така може да спречи предвремено стареење и појава на брчки.

Што треба да барате при купување на хидратантна крема?

Ефективниот хидратантен крем користи навлажнувачи, омекнувачи на површини кои обезбедуваат свиленкасто чувство и оклузивни навлажнувачи за подолги временски периоди.

Ако имате мрсна кожа, обидете се да побарате хидратантна крема во конзистентност на гел бидејќи чувството на кожата ќе биде помалку тешко и сепак ќе ви користи во однос на хидратацијата. За нормална и сува кожа, кремаста хидратантна крема може да помогне да се балансира во текот на денот.

Како правилно да се примени?

Иако ова може да зависи од вашите специфични потреби за кожа, генерално треба да нанесете хидратантна крема наутро и пред да одите во кревет. Според Валдорф, најдобро време за нанесување навлажнувачки крем е по други чекори за нега на кожата, но пред кремите за сончање. Ако имате повеќе чекори за чистење, како што се нанесување тоници, серуми и пилинзи, треба да нанесете хидратантна крема за да ги запечатите сите овие корисни третмани на кожата.

Ако претпочитате само да ја исчистите кожата и да ја хидрирате, проверете дали лицето останува малку влажно пред да нанесете хидратантна крема. Ова ќе ѝ даде на кожата дополнителна влага од водата. Наутро, треба да нанесете хидратантна крема под кремот за сончање за да ја заштитите кожата од сончевите УВ зраци.

Ако сакате дополнителна хидратација навечер, можете да ја удвоите и да ставите ноќен крем, кој често е посилен хидратантен крем и подебел од вашиот дневен крем.

Прочитајте и: Трикови за убавина: За кафеавите очи идеални се поладни нијанси

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време