На кој начин долгиот престој во затворено влијае врз вашата кожа?

Сите знаеме дека изложување на кожата на сонце без заштита не е здраво, но што се случува со кожата кога долго сме затворени во четирите sида на нашата соба?

Помалку изложеност на сонце обично е добро

Според една студија од 2015 година, д-р Сквајер тврди дека избегнувањето на сончевите зраци може да ја подобри пигментацијата и да го намали појавувањето на брчките, но и да спречи идно оштетување на кожата.

Имено, единствените луѓе кои можат да претрпат штета поради недостаток на изложеност на сонце се оние со псоријаза.

– Луѓето со псоријаза имаат корист од изложување на сонце и подолги периоди во затворен простор може за нив да имаат лошо влијание.

– Добивањето на вистинската доза на сончева светлина е најважно во овој случај, па ако се борите со псоријаза треба да побарате совет од вашиот дерматолог.

Прочитајте и: Пречесто миење и дезинфекција на рацете: Зошто е опасно кога кожата ќе ви се исуши и ќе ви испука?

Витамин Д во дози

Кратка прошетка на растојание во раните утрински часови, во сегашната состојба, ќе ви овозможи да ѝ ја дадете на вашата кожа потребната доза на витамин Д.

– Вашата кожа треба да биде изложена на УВБ светлина (5-10 минути на ден) за да создадете витамин Д, кој е од суштинско значење за здравјето на коските и мускулите – вели Сквајер, додавајќи:

„Бидејќи УВБ-зраците се скоро целосно блокирани со стакло, брзата прошетка во дворот или уживањето во сонцето на балконот во раните утрински часови и доцните попладневни часови се доволни за да ги снабдите вашите УВБ потреби“.

Како и да е, малку е веројатно дека ќе развиете недостаток на витамин Д, и ако сметате дека тоа е случај, разговарајте со вашиот лекар за додатокот на витамини.

Сина светлина

Постојат и други штетни форми на светлина од кои треба да ја заштитиме кожата.

– Ако работите дома пред екранот на вашиот компјутер или покрај прозорецот, запомнете да користите СПФ 30-50 за да ја заштитите кожата од сина светлина и УВА зраци кои можат да пробијат низ стаклото – советува Хобсон.

Што ѝ се случува на кожата на лицето кога спиете со шминка?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време