Маска од банана и краставица ги брише брчките и темните дамки од лицето

Испробајте!

Видео рецептот, кој трае само три минути, е прегледан повеќе од 850.000 пати. Покажува подготовка на едноставна маска за лице изработена од банана, краставица и неколку лисја од нане.

„Ја користам оваа маска веќе седум дена и ја обожавам! Резултатите се одлични. Кожата изгледа посвежа, помазна и посјајна и е мека на допир“, напиша во коментар една од личностите кои ја испробаа маската, а повеќето се воодушевени од леснотијата на подготовка и се подготвени да ја испробаат.

Покрај тоа што сите состојки се лесно достапни, изработката е многу едноставна. Маската е направена во помали количини, така што нема отпадни состојки, и ако сè не се искористи, може да се чува во фрижидер неколку дена.

За маската, ќе ви требаат половина банана, малку помалку од половина краставица и неколку лисја од нане. Бананата и краставицата треба да се исецкаат на помали парчиња, да додадете неколку лисја исецкано нане и да измешате сè во блендер или рачно.

Потоа нанесете ја пастата на лицето, оставете ја да отстои десет минути, а потоа исплакнете со вода. Можете да ја користите секој ден, го негува целото лице, а оваа моќна комбинација работи совршено на разни проблеми со кожата.

Ги отстранува темните кругови под очите и брчките околу очите, одговара на сува кожа на која ја враќа влажноста и го ублажува сушењето на кожата.

Калиум и витамините Е и Ц, кои се во изобилство во бананите, го спречуваат формирањето на брчки и дамки од сонцето. Состојките од бананата се идеални за нега на зрела кожа на која исчезнуваат трагите на стареење. Корисните состојки од краставица, од друга страна, ја стимулираат еластичноста на кожата и помагаат при проблеми со зголемени пори. Антиинфламаторните својства на краставицата го изедначуваат тенот, бидејќи го забавуваат појавувањето на темни дамки.

Ако направите премногу паста, можете да го складирате вишокот во чист пластичен или стаклен сад и да го чувате во фрижидер.

Прочитајте и: Можете да имате младешка и сјајна кожа со помош на овие бесплатни трикови

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време