Козметичарка на славни личности, споделува домашни маски за блескава кожа

Никола Џос, козметичарка на многу славни личности како Меган Маркл, Гвинет Палтроу и Пријанка Чопра, сподели кои намирници ги преферира за креирање на домашни маски за блескава кожа.

„Домашните маски за лице се неверојатни и потполно ги одобрувам. Лесни се, бесплатни и имате целосна контрола врз состојките кои ги ставате на кожата. Токму затоа, повеќето од моите клиенти ги обожаваат“ – изјави таа за Refinery29.

Кокосово масло

Џос вели дека кокосовото масло е фантастична основа за домашни маски, затоа што лесно се меша со други состојки. Исто така, кокосовото масло може да се користи и самостојно и на кожата и на косата.

Куркума

„Куркумата е одлична состојка со многу бенефиции за кожата. Смирува и помага за намалување на воспалението и затнувањето на порите. Куркумата помешана со кокосово масло е едноставен рецепт за поблескава и хидрирана кожа“ – советува Џос.

Внимание: Доколку користите куркума за нега на кожата, имајте на ум дека оваа состојка може да предизвика привремено обојување.

Овесни снегулки

„Овесните снегулки се нежни за ексфолијација и прават чуда на кожата кога се изблендирани со течна база како кокосово масло или мед“ – порачува таа.

Мед

Џос го препорачува медот за смирување на иритирана и сува кожа и вели дека најдобра комбинација е да се изблендира мед заедно со овесни снегулки.

Honey.

Белка од јајце

Посакувате блескава кожа со здрав младешки сјај? Џос е категорична дека белката од јајце е фантастичен сојузник во постигнувањето на таа мисија.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време