Колку е всушност „здрава“ природната козметика, а што е со штетните состојки?

Трендот на природна козметика во светот порасна многу во последните неколку години, но колку е природен, а воедно и здрав?

Природната козметика ќе може да се декларира како природна само по две природни состојки во производот, затоа не верувајте слепо во етикетите на производите, туку отидете чекор подалеку и проверете го составот за кој постојано зборуваме. Секако, во секоја козметика, без разлика дали е природна или не, има добри и лоши состојки, забранети и дозволени. Скоро сè што ќе ставиме на лицето содржи барем нешто што не е природно, а тоа не мора да значи дека составот е лош. Ние често веруваме во она што го слушаме во медиумите и во рекламите, во она што ни го кажува пријател или продавач, и прашањето е колку е добро нивното знаење за составот. Точно е дека има хемикалии кои се штетни за нашето здравје, но тие сè помалку се наоѓаат во нашата козметика.

Една од оние состојки на забранетата листа е, на пример, оловото, кое често го има во лаковите и кармините. Меѓутоа, ако станува збор за пропишана количина дефинирана со Уредбата за здравствена безбедност на стоки за широка потрошувачка, станува збор за толку мали количини што нема да ви наштетат.

Сам по себе, овој метал не е отровен, но испарувањето од олово или оловната прашина се отровни. Оловото, кога ќе влезе во организмот, останува и се смирува, што е сè поштетно за човечкото тело. Кулминативниот ефект на труење значи дека оловото се акумулира во коските и не може да се излачува спонтано. За да се исчисти телото од насобраните токсични елементи на олово, потребен е посебен систематски третман.

За разлика од оловото, високите концентрации на одредени хемикалии не се секогаш нужно лоши. На пример, хијалуронската киселина, која се наоѓа во меките сврзни ткива, во течноста што ги опкружува очите и некоја ‘рскавица, е добро да биде во поголеми количини затоа што ја врзува влагата со нашата кожа.

Она што е уште поважно од сè е дали е напишано на шишето природно или не, а квантитативниот состав е многу поважен и колку индивидуалните состојки се опасни за здравјето. Не плашете се од сите хемикалии, туку истражувајте што најдобро одговара за вашата кожа.

Прочитајте и: Комплетен водич за дејството на колагенот

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време