Колку често е всушност добро да се користат маски за лице?

Еден од омилените третмани што можеме да го направиме во секое време и каде било се маските за лице, дали претеруваме со нив или не ги користиме доволно, дознајте подолу.

Колку пати неделно треба да користиме маска за лице?

Маските за лице се еден од нашите омилени производи за лице. Покрај развиената рутина за утринска и вечерна убавина што ја правиме секој ден, кожата дополнително ја третираме со пилинг за лице или маски кои ги користиме во зависност од типот на кожата, возраста и потребите на кожата. Маските се неопходни бидејќи содржат концентрирани состојки кои продираат во подлабоките слоеви на кожата и со нив можете да ги насочите и решите специфичните проблеми со кожата како што се акни, хиперпигментација, лузни, брчки итн.

Препорачливо е да користите маски за лице точно според упатствата на производителот на пакувањето. Имено, не сите маски имаат ист ефект, бидејќи не се користат толку често, па за да се извлече максимум од неа, потребно е да се користи според упатствата. Маските најчесто се нанесуваат на сува кожа и се оставаат да делуваат некое време, обично помеѓу 15 и 20 минути. Сепак, постојат и маски за лице кои се ставаат на влажна кожа, или ноќни маски кои се ставаат како последен чекор во вечерната рутина за убавина, а нивното плакнење не е потребно.

Колку често треба да ги користиме, можеме да дознаеме и од упатствата на пакувањето, но ако комбинирате повеќе маски истовремено, тогаш треба да разгледате неколку фактори.

Иако постојат маски што се наменети за сите типови на кожа, најдобри резултати ќе дадат оние кои се насочени кон одредена област и проблем со кожата. Исто така, не е исто ако користите иста маска со исти состојки секогаш кога ставате маска за лице. Значи, ако имате мрсна кожа, а користите хранливи маски повеќе од 2 пати неделно, постои реална можност порите на кожата на лицето да бидат затнати и да предизвикаат воспалителни процеси. Исто така, премногу често користејќи маски за чистење на пори на сува кожа, може да доведе до пресушена кожа која станува чувствителна, црвена, се перути или има затегнување.

Како и со изборот на сите други производи за убавина, одлуките треба да се донесат според типот на кожата. Идеалната употреба на маски за лице (освен ако не е третман што трае одредено време, или освен ако производителот не наведе поинаку) треба да се користи максимум 2 пати неделно. Во исто време, ако вашето лице има повеќе проблеми, можете да комбинирате маски, па наизменично користете на пр. маска за чистење на порите и маска за негување.

Маските се користат на чиста кожа, а најдобро е да ги додавате во вечерната рутина 2 пати неделно. Препорачливо е да ги вклучите во вечерната рутина за нега на кожата бидејќи во текот на ноќта кожата се обновува и клетките интензивно се менуваат, па наутро можеме да им се восхитуваме на спектакуларните резултати.

Прочитајте и: Без витамин Ц нема да ги одложите брчките на лицето: Покрај лимон, не заборавајте да ги внесувате и овие намирници!

 

ФОТО: Pexels

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време