Која пинцета да ја изберете за да го постигнете посакуваниот ефект?

Совети од експерти

Во последно време се посветува особено внимание на веѓите и нивната декорација, па затоа овојпат решивме уште еднаш да ве потсетиме на неколку основни правила кога станува збор за избор на пинцети.

Постојат пинцети од разни форми. Ракувањето со зашилени пинцети бара вештина, но тоа само го решава проблемот со поткожните влакна. На пример, искривените пинцети се подобри за долниот дел на веѓите, а рамните за горниот. Постојат повеќе детали кои можат да бидат клучни во вашата рутина за убавина, па ајде да ги разложиме.

Зашилените пинцети изгледаат малку опасно и може да бидат ако не сте вешти во ракување со пинцети и / или немате стабилна рака. Но, ако имате и знаете што правите, ова е идеална алатка која ќе ви помогне да го „фатите“ и извадите и најкраткото и најтенкото влакно. Оваа пинцета е идеална и за кубење поткожни влакна. Ако вашата опсесија е домашна уметност на ноктите, таа ќе ви помогне да поставите мали кристали и други украси на вашата нокти со совршена прецизност. Друг плус: зашилените пинцети се идеални за ставање и прилагодување лажни трепки. Исто така, може прецизно да извлече непослушни, предолги влакна или какви било што им пречат на трепките. Се разбира, вештачки.

Искривени пинцети

Таа е класика меѓу пинцетите. Со неа можете совршено да ја дефинирате долната контура на веѓите. Можете да користите дури и ваков вид пинцети за да ставите лажни трепки.

Рамни пинцети

Рамните пинцети генерално не се препорачуваат за обликување на веѓите, бидејќи тие одеднаш можат да прекријат премногу влакна и да ги исчупаат веѓите нерамномерно. Сепак, она што е неповолност некаде, е предност на друго место. Значи, на места каде што треба да се извлечат што е можно повеќе влакна одеднаш (на пример во областа помеѓу веѓите) рамните пинцети се идеални. Таа е идеална за други влакна на лицето или горниот раб на веѓите.

Пинцети со аголен врв

За разлика од другите пинцети, овие пинцети имаат одреден агол под кој се спојуваат. Резултирачкиот јаз меѓу краците на пинцетите ни овозможува подобро да видиме кои влакна сме ги зафатиле, што е особено корисно ако извадите влакна од тешко достапна област, како што се влакна кои тешко се гледаат, кратки или светли.

Ставете ги пинцетите во замрзнувач пред да ги користите на веѓите. Студениот материјал смирува, односно помалку ја иритира кожата. Покрај тоа, експертите советуваат веѓите да се чупаат навечер по туширање. Тогаш порите се отворени и кожата може да се опоравува цела ноќ.

Прочитајте и: ‘Foxy eyes’ – нов планетарно популарен изглед на очите!

 

ФОТО: Getty Images

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време